Lajme Shqip Friday, 30 October 2015 14:05

Sekretar i Përgjithshëm hëm i “Federbet”, Françesko Baranka, akuzon direkt klubin e Skënderbeut për atë që ka ndodhur në ndeshjen kundër Sportingut të Lisbonës.

Në një bisedë ekskluzive për portalin portugez “elconfidencial.com”, Baranka zbardh manipulimin, duke treguar se, pas rezultatit 4-0, janë luajtur shuma të frikshme në baste dhe se fitimi ka shkuar nga 5 deri në 10 milionë euro.

“Që nga viti 2002 ne jemi në dijeni të ndeshjeve të dyshuara për trukim, të luajtura në kompeticionet europiane. Në këto takime, në shumicën e rasteve kanë qenë të përfshira ekipet shqiptare. Kur do të kemi si përfundim një përgjigje nga autoritetet? ‘Federbet’ është duke punuar mbi disa ankesa për të gjitha ndeshjet e dyshuara si të trukuara, duke shpresuar se gjyqësori dhe federatat sportive nuk do të dështojnë”, citohet fillimisht Baranka në reagimin e djeshëm të “Federbet”.

“Një klub shqiptar është shndërruar në makth për UEFA-n. Skënderbeu denoncohet për manipulime flagrante në Ligën e Europës dhe organizmi më i lartë i futbollit do të hetojë klubin shqiptar. Të jesh tifoz i Skënderbeut në këtë moment është e vështirë, sepse pas pesë titujve radhazi, figura që po bën në Europë është jo e denjë”, shkruante dje “elconfidencial.com”, për të vijuar me detajet ekskluzive që jepte sekretari i Përgjithshëm i “Federbet”, Françesko Baranka.

“Kur ndeshja ishte 4-0 dhe duheshin edhe 30 minuta lojë, janë luajtur një sasi e madhe bastesh që Sportingu do të shënonte golin e pestë. Dhe kështu ndodhi. Papritmas trendi ndryshoi në minutën e 72-të, kur koeficienti ra drastikisht dhe nuk kaluan as tre minuta dhe Sportingu shënoi. Në fakt, ishte një ndeshje e kompromentuar që në fillim, sepse në minutën e 24-t, një prej lojtarëve shqiptarë (Salihi) doli me karton të kuq për një lojë fëmijësh, teksa preku topin me dorë. Më pas dy penallti, por deri këtu ndoshta është diçka normale në futboll. Megjithatë, lëvizja e basteve në atë ndeshje ishte në kundërshtim me gjithë logjikën. Në minuta e fundit, që shënohej një tjetër gol pas rezultatit 5- 0, u luajt një sasi e madhe bastesh. Këto janë luajtur në Azi dhe shuma që është fituar nga kjo ndeshja shkon nga 5 deri në 10 milionë euro”, sqaron Baranka për portalin investigues portugez, shkruan Panoramasport.

Sekretar i Përgjithshëm i “Federbet” tregon edhe një precedent në ndeshjen Dinamo Zagreb-Skënderbeu 4- 1. “Ishte minuta e 78-të dhe kroatët luanin me 10 lojtarë, ndërsa rezultati ishte 3-1 për Dinamon. Goli i radhës i kroatëve shkoi çuditërisht 1.20, edhe pse ky ekip ishte me një lojtar më pak. Logjikisht koeficienti duhet të ishte 2.50. Nuk kaluan as dy minuta dhe kroatët shënuan. Pra, një ekip pa opsione, mund të fitojë më shumë me anë të basteve”, tregon Baranka.

Në fund, ai ironizon edhe suksesin e Skënderbeut, por edhe të futbollit shqiptar në tërë- si, teksa Kombëtarja u kualifikua për herë të parë në Europian. “Nuk e kuptoj se çfarë kërkon më shumë UEFA për të vepruar pas këtyre fakteve. Flitet për mrekulli shqiptare, por ekipet e këtij vendi kanë 15 vjet që manipulojnë ndeshje në baste”, ka përfunduar sekretari i Përgjithshëm i kompanisë së monitorimit të basteve.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»