Lajme Shqip Saturday, 24 October 2015 16:07

Gianni de Biasi deri më tani ka bërë një punë fantastike së bashku me Tramezzani. Por detyra e tyre për të përzgjedhur 23 futbollistë në Francë nuk do të jetë shumë e thjeshtë.

Faqja “Superliga Shqiptare”, përcjell “Albeu.com”, ka përzgjedhur 5 nga talentët që po spikasin më shumë për momentin në Europë. Manaj dhe Rashica janë dy yjet e rinj që mund t’i bashkohen Kombëtares që në muajin nëntor në sfidat miqësore.

Endrit Çekiçi gjithashtu ka një të ardhme përpara duke parë që është pjesë e një ekipi të madh si Dinamo Zagrebit. Edhe pse nuk aktivizohet shumë, qenia e tij në atë skuadër e bën një lojtarë shumë të vlefshëm.

1. Rey Manaj

Në verë kaloi nga Cremonese tek skuadra e njohur italiane Inter për një shumë rreth 1 milion euro, dhe që nga ajo ditë ai është një nga ata lojtarët që “Nerazzurët” kanë besim shumë të madh që do bëhet një nga sulmuesit më të mirë në Evropë. Madje shumë eskpertë italian e shohin Manajn si pasardhës të legjendës Italiane Cristian Vieri. Rey ka dy paraqitje për Kombëtarën U-21 të Shqipëris dhe ka shënuar një gol.

2. Milot Rashica

Djaloshi nga Vushtrria është shëmbulli më i mirë që edhe një lojtare nga superliga e Kosovës mundët me u transferu dhe me shkëlqye në një kampionat të fort siç është ai i Holandës. Milot Rashica është vetëm 19 vjeçar dhe aktualisht është pjesë e skuadrës njohur holandeze Vitesse. Miloti është duke shkëlqyer në kampionatin holandez ai deri tani ka shënuar dy gola në “Eredivisien holandeze”. Me cilësitë që posedon ky djalosh Vitesse do ta ketë shumë problem për ta mbajtur në klub këmbëshpejtin nga Vushtrria. Rashica ka 3 paraqitje për U-21 të Shqipërisë dhe ka shënuar një gol kundër Portugalisë.

3. Endrit Çekiçi

Lojtari i Dinamo Zagrebit njëri nga lojtarët më premtues shqiptar, ai është vetëm 18 vjeç, dhe tani ka disa paraqitje për ekipin e parë kroat. Endriti sipas ekspertëve kroat të futbollit ka një të ardhme të ndritur sepse është njëri nga talentet më të rrallë në kampionatin kroat. Çekiçi është pjese e rregullt e Kombëtarës U-21 të Shqipërisë, dhe ka shënuar një gol kundër Izraelit.

4. Albian Ajeti

Albian Ajeti i lindur (më 26 shkurt 1997 në Bazel) është një futbollist profesionist shqiptar i cili është në kontratë me FC Basel. Ai luan si sulmues për ekipin e parë të Bazelit U-21. Është vëllai Arlind Ajetit lojtarit të Kombëtarës shqiptare. Albiani deri me tani ka 8 ndeshje për ekipin e parë të Bazelit dhe ka shënuar 2 gola ai është edhe futbollist i Zvicrës nën moshën 20 vjeçare.

5. Dionis Avdijaj

Dionis Avdiaj i lindur (25 gusht 1996) është një futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues për klubin austriak Sturm Graz dhe është i huazur nga Schalke 04. Klubi gjërman e vlerson shumë lartë lojtarin me prejardhje nga Kosova, madje drejtuesit e Schalkes ia kanë vendosur një çmim prej 50 milionë eurove për lirimin e tij. Avdijaj në 29 paraqitje deri me tani tek Strum Graz ka realizuar 8 gola dhe është njëri nga lojtarët më të mirë në kampionatin austriak. Avdiaj është pjesë të Kombëtarës U-19 të Gjërmanisë.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»