Lajme Shqip Thursday, 24 September 2015 09:40

Mërgim Mavraj, mbrojtësi i Kombëtares shqiptare, i ka uruar të gjithë besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit.

Mesazhi i Mavrajt në Facebook:

Ne kete dite te madhe te Festes se Kurban Bajramit desha tju percjell vellezerve ,shokeve,dhe mqve te mi mesazhin e madh te dashurise dhe sakrifices per Allahun e Lartmadheruar,per kete fe te mrekullueshme,per profetin tone te shtrenjte Muhamedin S.A.U.S, ashtu si Ibrahimi A. S e cfaqi ne momentin kur Allahu e sprovoi me therjen e birit te tij te dashur Ismailit A.S.

E gjeti ate te vendosur ne dashurine per Allahun e Allahu i Lartmadheruar ja ktheu me dashuri te pakufishme te birin e tij duke e obliguar me kurbanin e nje dashi,feste te cilen ne e festojme sot,duke na dhene mesazhin e dashurise dhe te sakrifices per njeri tjetrin,si dhe per te gjithe njerezit te cilet duhet ti therrasim ne kete fe te mrekullueshme ne te cilen Allahu i Lartmadheruar na ka zgjedhur.

Nje mesazh tjeter qe desha te percjell eshte mesazhi i dijes dhe i thirrjes ne kete fe.Na bie per detyre ne muslimaneve te qendrojme prane prijesve te thirrjes, nxenesve te dijes, ata te cilet me dijen e tyre, me zemrat e tyre me jeten e tyre,jane duke qendruar ne balle te kesaj perpjekje te madhe per mesimin dhe qartesimin e perhapjen e kesaj feje madheshtore.

Ti duam, ti rrespektojme ,ti nderojme, te marrim mesim e moral prej tyre,sepse keshtu do te ngrihet lart kjo fe, e keshtu do te ngrihemi dhe ne.Dija eshte drite e cila nuk shuhet,ajo ndricon rrugen e vertete qe na shtroi i dashuri i Allahut dhe i dashuri jone Muhamedi S.A.U.S. rrugen e dijes e te thirrjes me butesi e embelsi te te gjithe njerezve.

Nje mesazh tjeter qe desha te percjell nga zemra ime per ju sot , eshte mesazhi i moralit dhe i faljes.Nje mesazh me te cilin Allahu i Lartmadheruar e lavderoi te dashurin tone Muhamedin S.A.U.S per kete cilesi te mrekullueshme qe ai kishte.Eshte ky moral arsyeja e futjes ne islam brez pas brezi i shume popujve e njerezve.Eshte morali cilesia me e larte qe e zbukuron besimtarin, e ben ate te jete shembull i larte i faljes dhe tolerances midis njeri tjetrit.

Dhe mesazhi i fundit qe desha te percjell nga zemra ime per tu bashkuar me zemrat e vellezerve, miqve, te dashurve te mi te sinqerte , eshte mesazhi i bashkimit dhe i unitetit.Nje prej gjerave me te rendesishme qe Krijuesi i Gjithesise ka percjell nepermjet kesaj feje per te gjithe muslimanet.Duhet te qendrojme te bashkuar si nje trup i vetem me njeri tjetrin, me dashuri, tolerance, dije,thirrje, moral, e falje per ta percuar kete fe madheshtore tek njerezit e tjere, sepse kjo ishte dhe detyra e profeteve e ne jemi pasuesit e tyre.

E lus Allahun e Lartmadheruar ne kete dite madheshtore te Kurban Bajramit, te na fali , te na meshiroje, te na drejtoje, ne Rrugen e Drejte dhe te Vertete te kesaj feje te mrekullueshme.

E lus Allahun tua kete pranuar te gjithe haxhinjve lutjet e tyre ne Arafat, lotet e tyre lodhjen dhe perkushtimin dhe tua lehtesoje deri ne fund haxhin , e tua pranoje ate.

E lus Allahun e e Lartmadheruar te na beje ne , pishtare ndricues te kesaj feje madheshtore per ndricimin e Rruges se ndritur drejt xheneteve te larta, te veteve tona, te muslimaneve ne trojet tona, dhe ne mbare boten , si dhe te jo muslimaneve per udhezimin e tyre.

E lus Allahun e Lartmadheruar te na begatoje me begati te pafund ne kete bote dhe ne tjetren se Ai eshte i Plotfuqishem ti pergjigjet lutjeve tona, dhe te na japi me shume se kaq, se ne Duart e Tij gjenden celesat e Furnizimit te Faljes dhe te rregullimit te cdo gjeje.

Dhe ne fund Falenderimet jane per Allahun e Lartmadheruar , paqja meshira dhe begatite qofshin per te dashurin e Allahut , dhe te dashurin tone ,profetin Muhamedin S.A.U.S familjen e tij te ndritur e te ndershme per shoket e tij te ndritur , dhe te gjithe ata qe do ta pasojne ate deri ne Diten e Gjykimit.Amin

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»