Lajme Shqip Saturday, 30 March 2013 15:33

Prishtine – Një numër i madh qytetarësh me parulla pankarta si “Rroftë Mitrovica e bashkuar”, “Kriminelët nuk falen”, “Jo amnisti për drejtësinë”, “Nuk bëhet pazar me sovranitet”, “Poshtë negociatat, rroftë Mitrovica”, “Jemi një”, etj, moren pjese në tubimin e organizuar nga Vetëvendosje sot në Mitrovicë.

Në ajër, vazhdimisht shihej një helikopter i KFOR-it dhe një numër i vogël i policëve të Policisë së Kosovës dhe atyre të

Lideri i VV-së, Albin Kurti, në fjalën e tij para të pranishmëve, ka kritikuar bisedimet në mes të dy kryeministrave, Hashim Thaçit dhe Ivica Daçiqit, të cilat po zhvillohen në Bruksel. Ai tha se Plani Ahtisaari është i dëmshëm, pasi që ndan Mitrovicën në dy pjesë, transmeton Koha Ditore,  

“Mitrovica nuk mund të ndahet në dy pjesë. Është një qytet që duhet të bashkohet”, ka thënë Kurti. 

Në tubimin protestues ka folur edhe nënkryetari i Vetëvendosjes, Shpend Ahmeti, i cili tha se “pa Mitrovicë të bashkuar, nuk ka Kosovë”. Ai tha se Mitrovica ka qenë këtu tash e 14 vjet në këtë gjendje, dhe atij iu kujtua ky vend vetëm një ditë para protestës sonë. (LajmeShqip.com)