Lajme Shqip Monday, 02 November 2015 13:55

Arabia Saudite është goditur nga përmbytje të paprecedent me shi të akullt, ndërsa presioni i ulët sezonal ka sjellë reshje edhe në Irak dhe Iran. Video shokuese tregon copëza të mëdha të akullit në madhësi të topit.

Kushtet ekstreme të motit kanë prekur vendin që nga 28 tetori, derisa zona e presionit të ulët është koncentruar mbi pjesën veriore të Gjirit Persik, sipas shkencëtarit të klimës Dr Abd al-Aziz al-Rubaie, siç citohet nga thewatchers.com, transmeton arbresh.info

Më herët meteorologët kanë parashikuar tetë vite të shiut në vetëm dy ditë në Detin arab.