Lajme Shqip Friday, 05 April 2013 11:32

Pep Guardiola ka ndër mend të bëjë një revolucion në sezonin e ardhshëm te Bajern Mynih, ndonëse bavarezët duket të pandalshëm dhe po shkëlqejnë në këtë sezon, si në kampionat, ashtu edhe në Ligën e Kampioneve. Trajneri spanjoll u ka dorëzuar drejtuesve të klubit listën me emrat e lojtarëve që dëshiron të afrojë në merkato, duke bërë të qartë se për të aplikuar idetë e tij, ka nevojë për disa futbollistë me karakteristika të ndryshme nga ata që janë aktualisht të bavarezët.

Dy emrat e parë në këtë listë janë futbollistët e Juventusit, Arturo Vidal dhe Stefan Lihtshtajner. Mesfushori kilian kërkohet prej kohësh nga skuadra gjermane dhe ishte pranë transferimit në radhët e tyre para se të kërkohej nga ekipi italian, dy sezone më parë. Ndërkohë, Lihtshtajner është afirmuar si një nga mbrojtësit më të mirë në krahun e djathtë dhe kjo ka shtyrë Guardiolkën që ta kërkojë me ngulm atë.

Emri më i bujshëm që kërkon trajneri spanjoll është ai i Edinson Kavanit, i cili pritet të zëvendësojë Mario Gomez, gjithnjë e më shumë drejt largimit nga bavarezët pas një sezoni krejtësisht në hije.

Nëse nga kampionati italian kërkohet edhe Saviç i Firoentinës, Guardiola ka bërë të qartë edhe lojtarët që kërkon nga kampionati spanjoll. Inigo Martinez dhe Asier Ijaramendi të Real Sociedad, Isko i Malaga, Benat Ekstebarria i Betis dhe Iker Munian i Atletik Bilbao janë emrat që kërkon trajneri për të nisur një revolucion të mirëfilltë në radhët e ekipit bavarez, ndërsa për të financuar të gjitha këto blerje pritet që klubi gjerman të nxjerrë në shitje Arjen Roben dhe Frank Riberi. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 09.10.15 // 02:10
(Futboll)

Selektori i Portugalisë, Fernando Santos ka bërë të ditur se Cristiano Ronaldo nuk do të luajë në ndeshjen e fundit kundër Serbisë në Grupin I»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Futboll)

Haki Çako, drejtori policisë së shtetit shqiptar, është ndarë shumë i kënaqur me mbarëvajtjen e ndeshjes Shqipëri – Serbi. Shqiptarët i treguan Serbisë se si»»

(Futboll)

Humbja e Kombëtares shqiptare nga Serbia e ka ‘djegur’ një bastvënës nga Vushtrria. Një qytetar nga Vushtrria është ‘djegur’ keq. Përveç zhgënjimit, nga disfata e»»

(Futboll)

Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Tomislav Karadzic ka lavdëruar Kryeministrinë e Shqipërisë, Edi Rama. Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Tomislav Karadzic»»

(Futboll)

Reprezentuesit kosovarë të enjten zhvilluan vetëm një seancë stërvitore. Njëjtë do të jetë edhe të premten (sot, 15:00), derisa të shtunën nga ora 15:00, në»»

(Futboll)

Pas humbjes zhgënjyese të Kombëtares shqiptare kundër asaj serbe, këtë nuk kanë mundur ta përballojnë qytetarët e Fierit. Në fakt, në qytet është shkaktuar një»»

(Futboll)

Shqipëria me një organizim shembullor u përkujdes për sigurinë e ekipit serb në Elbasan. Por, as kjo duket sikur nuk ju mjaftoi familjarëve të skuadrës»»

(Futboll)

Rreth orës 03:00 të së premtes kombëtarja serbe e futbollit është larguar nga aeroporti i Rinasit për në Serbi. Policia e Shtetit ka bërë të»»

(Futboll)

Kanë qenë të shumta mediat e huaja që kanë komentuar humbjen e Shqipërisë 0-2 ndaj Serbisë mbrëmjen e së enjtes, në stadiumin e Elbasanit. Pothuajse»»

(Futboll)

Fitorja e Serbisë në Elbasan mbrëmë ndaj Shqipërisë është festuar nga serbët, jo vetëm në Serbi, por edhe nga ata që jetojnë në Kosovë. Kjo»»

(Futboll)

Mbrojtësi i Danimarkës, Simon Kjaer, ka deklaruar se ekipi i tyre nuk e ka merituar humbjen në Portugali. Ai pas takimit, që ndikoi që ëndrra»»

(Basketboll)

Edicioni i ri në Superligën e Kosovës në basketboll do të nis në këtë fundjavë, ku do të ballafaqohen Vëllaznimi – Peja, Golden Eagle Ylli»»

(Basketboll)

Edicioni 2015/16 i Superligës në basketboll mund të startojë me shtatë skuadra, pasi ekipi i Kastriotit ka hequr dorë nga pjesëmarrja në prag të nisjes»»

(Basketboll)

Mediat dhe opinioni serb, është fruestruar me basketbollistin me prejardhje serbe, ndonëse ka lindur në Mal të Zi. Nikola Mirotic tha se kurrë nuk do»»

(Basketboll)

Përfaqësuesja e Spanjës në basketboll ka dalë triumfuese e edicionit të sivjetmë të ‘EuroBasket 2015’ duke mposhtur në finale Lituaninë me rezultat 80-63. Në duelin»»

(Basketboll)

Lituania ka arritur që të kalojë në finale të Eurobasket 2015, pasi ka mposhtur Serbinë me rezultat të ngushtë 67 – 64.  Periudha e parë»»

(Basketboll)

Franca dhe Spanja janë kualifikuar për në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian në basketboll. Franca mposhti me lehtësi Letoninë, teksa Spanja siguroi gjysmëfinalen duke eliminuar Greqinë»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Boks)

Boksieri shqiptar, Tefik Bajrami të shtunën do të luftojë për titull të kampionit të Evropës në versionin WBU (World Boxing Union), ka njoftuar zyra për»»

(Boks)

Se shqiptarët kanë talent në sportet luftarake, është vërtetuar shpesh në të kaluarën. Edhe në ditët e sotme, numri i këtyre sportistëve që janë aktiv»»

(Boks)

Kampioni i peshave të rënda Wladimir Klitschko e ka këshilluar sfiduesin e tij Tyson Fury që të bëhet palaço pas humbjes që do ta pësojë»»

(Boks)

Sportistët shqiptarë po vazhdojnë të korrin suksese anë e mbanë botës, dhe pothuajse në çdo sport që garojnë. Njëri nga ta është edhe i riu»»

(Boks)

Dardan Morina është i gatshëm për duelin e madh kundër Cedric de Keirsmaeker. Në një intervistë për “Lajmi.net”, kikboksieri kosovar zbulon synimet e tij për»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»

(F1)

Sebastian Vettel ka fituar Çmimin e Madh të Singaporit, duke arritur në finish me kohën 2 orë 1 minutë e 22 sekonda e 118 të»»

(F1)

Sebastian Vettel rikthehet në pole position pas gati dy vjetësh. Këtë të shtunë ka qenë ai më i shpejti në provat zyrtare të Singaporit, duke»»

(F1)

Piloti britanik i serisë IndyCar, Justin Wilson, i cili ndërroi jetë të hënën pas një aksidenti në garën e të dielës në Pennsylvania, ka dhuruar»»

(F1)

Justin Wilson, piloti i garave IndyCar, u nda nga jeta pas aksidentit të rëndë që pësoi në Pennsylvani të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sporti»»