Lajme Shqip Friday, 23 December 2011 10:22

Sulmuesi i talentuar i Vllaznisë dhe përfaqësueses Shpresa, Armando Vajushi, është shpallur “Lojtari i Vitit 2011”, pas anketës së zhvilluar nga FSHF me votat e trajnerëve dhe kapitenëve të skuadrave të Kategorisë Superiore.

Lojtarit i është dorëzuar çmimi në fjalë nga presidenti i FSHF-së Armand Duka gjatë ceremonisë festive të fundvitit të organizuar nga institucioni që drejton futbollin në vendin tonë.

Për Vajushin, 2011 ka qenë një vit i artë pasi shpërthimi në radhët e Vllaznisë e ka bërë atë një pjesë të pandashme të formacionit titullar të Kombëtares U-21 dhe një alternativë e të ardhmes për Kombëtaren A.

Në të njëjtën kohë, shumë skuadra të huaja kanë shfaqur interes për transferimin e tij dhe pritet që së shpejti ai të largohet nga radhët e ekipit shkodran drejt një kampionati më prestigjioz. 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 09.10.15 // 11:10
(Futboll)

Zvicra është kualifikuar në Kampionatin Evropian pas fitores 7:0 ndaj San Marinos. Zvicra e shqiptarëve është kualifikuar në kampionatin Evropian pas fitores 7:0 ndaj San»»

(Futboll)

Një tifoz shqiptar nuk arriti të përmbajë veten duke e sharë Serbinë gjatë një transmetimi direkt të televizionit Klan Kosova.»»

(Futboll)

Duket se ndeshje mes Armenisë dhe Shqipërisë s’do përfundojë barazim, kjo edhe për shkak se Shqipëria duhet të luftojë vetëm për fitore. Por, pavarësisht se»»

(Futboll)

Menaxheri i Chelseas, Jose Mourinho do të jetë i pakënaqur me lëndimet e dyshes Branislav Ivanovic e Nemanja Matic në ndeshjen kundër Shqipërisë. Menaxheri i»»

(Futboll)

Ne, shqiptarët e duam shumë Kombëtaren, madje ndonjëherë edhe e teprojmë, por kjo vetëm kur ajo fiton dhe është afër ndonjë suksesi, ndryshe sillemi shumë»»

(Futboll)

Mediat serbe vazhdojnë të publikojnë “gënjeshtra” në lidhje me ndeshjen kundër Shqipërisë në Elbasan Arena. Mediat serbe kanë përkthyer gabimisht një titull nga “Mapo” në»»

(Futboll)

Shqiptarët dhe serbët janë rrahur në Zuirich pas ndeshjes Shqipëri – Serbi. Në fund policia u detyrua të përdorte edhe plumba gome dhe gaz lotsjellës»»

(Futboll)

Selektori i Portugalisë, Fernando Santos ka bërë të ditur se Cristiano Ronaldo nuk do të luajë në ndeshjen e fundit kundër Serbisë në Grupin I»»

(Futboll)

Haki Çako, drejtori policisë së shtetit shqiptar, është ndarë shumë i kënaqur me mbarëvajtjen e ndeshjes Shqipëri – Serbi. Shqiptarët i treguan Serbisë se si»»

(Futboll)

Humbja e Kombëtares shqiptare nga Serbia e ka ‘djegur’ një bastvënës nga Vushtrria. Një qytetar nga Vushtrria është ‘djegur’ keq. Përveç zhgënjimit, nga disfata e»»

(Futboll)

Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Tomislav Karadzic ka lavdëruar Kryeministrinë e Shqipërisë, Edi Rama. Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Tomislav Karadzic»»

(Futboll)

Reprezentuesit kosovarë të enjten zhvilluan vetëm një seancë stërvitore. Njëjtë do të jetë edhe të premten (sot, 15:00), derisa të shtunën nga ora 15:00, në»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Basketboll)

Edicioni i ri në Superligën e Kosovës në basketboll do të nis në këtë fundjavë, ku do të ballafaqohen Vëllaznimi – Peja, Golden Eagle Ylli»»

(Basketboll)

Edicioni 2015/16 i Superligës në basketboll mund të startojë me shtatë skuadra, pasi ekipi i Kastriotit ka hequr dorë nga pjesëmarrja në prag të nisjes»»

(Basketboll)

Mediat dhe opinioni serb, është fruestruar me basketbollistin me prejardhje serbe, ndonëse ka lindur në Mal të Zi. Nikola Mirotic tha se kurrë nuk do»»

(Basketboll)

Përfaqësuesja e Spanjës në basketboll ka dalë triumfuese e edicionit të sivjetmë të ‘EuroBasket 2015’ duke mposhtur në finale Lituaninë me rezultat 80-63. Në duelin»»

(Basketboll)

Lituania ka arritur që të kalojë në finale të Eurobasket 2015, pasi ka mposhtur Serbinë me rezultat të ngushtë 67 – 64.  Periudha e parë»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Boks)

Boksieri shqiptar, Tefik Bajrami të shtunën do të luftojë për titull të kampionit të Evropës në versionin WBU (World Boxing Union), ka njoftuar zyra për»»

(Boks)

Se shqiptarët kanë talent në sportet luftarake, është vërtetuar shpesh në të kaluarën. Edhe në ditët e sotme, numri i këtyre sportistëve që janë aktiv»»

(Boks)

Kampioni i peshave të rënda Wladimir Klitschko e ka këshilluar sfiduesin e tij Tyson Fury që të bëhet palaço pas humbjes që do ta pësojë»»

(Boks)

Sportistët shqiptarë po vazhdojnë të korrin suksese anë e mbanë botës, dhe pothuajse në çdo sport që garojnë. Njëri nga ta është edhe i riu»»

(Boks)

Dardan Morina është i gatshëm për duelin e madh kundër Cedric de Keirsmaeker. Në një intervistë për “Lajmi.net”, kikboksieri kosovar zbulon synimet e tij për»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»

(F1)

Sebastian Vettel ka fituar Çmimin e Madh të Singaporit, duke arritur në finish me kohën 2 orë 1 minutë e 22 sekonda e 118 të»»

(F1)

Sebastian Vettel rikthehet në pole position pas gati dy vjetësh. Këtë të shtunë ka qenë ai më i shpejti në provat zyrtare të Singaporit, duke»»

(F1)

Piloti britanik i serisë IndyCar, Justin Wilson, i cili ndërroi jetë të hënën pas një aksidenti në garën e të dielës në Pennsylvania, ka dhuruar»»

(F1)

Justin Wilson, piloti i garave IndyCar, u nda nga jeta pas aksidentit të rëndë që pësoi në Pennsylvani të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sporti»»