Lajme Shqip Tuesday, 14 June 2011 19:01

Para se Guardiola të vinte në Barcelonë, Messi nuk arrinte të shënonte as 20 gola. Ndërsa, pas ardhjes se tij, ai arriti të shënojë dy herë më shumë gola.

Messi hap pas hapi u rrit në Barcelonë dhe arriti që të behet lojtari më i mirë në botë. Në moshën 11-vjeçare impresionoi me paraqitjet  e tij, por më vonë u shfaq një problem, pasi që Messi u diagonostifikua me mungesë të hormoneve. Në atë kohë Messi ishte në një krizë financiare dhe nuk ishte asnjë klub i gatshëm të paguajë 900 dollarë në muaj për trajtimin e Messit.

Më pas, disa agjentë të Barcelonës e panë talentin e Messit dhe  e dërguan atë në Barcelonë, për ta vlerësuar argjentinasin. Ai që në paraqitjen e tij të parë impresionoi, duke shënuar 5 gola. Këshut Messi fitoi një kontratë profesionale dhe këtu nis historia e tij me Barcelonën.

Doktorët nga Argjentina thoshin se Messi do te rritej vetëm 1.40 cm, por trajtimi në Barcelonë ia mundësoi që ai të rritej 1.69 cm. Edhe pse Barcelona shpenzonte miliona për transferimin e lojtarëve, siç duket trajtimi me pak para i Messit ishte investimi më i mirë i Barcelonës në histori të saj.

Messi debutoi në moshën 17-vjeçare dhe impresionoi me paraqitjen e tij, një gol i bukur kundër Albacetes i shtoi shpresat e tifozëve se Messi do të bëhej një lojtar i mirë, por asnjeri prej tyre nuk do të imagjinonte se Messi do të arrinte në ketë nivel. Shenja e parë se Messi është një super-lojtar ishte ai goli kundër Getafes, ku shënoi në stilin e Maradonës.

Rekordet e Messit nën udhëheqjen e Rijkardit

Sezoni 2004-05, 9 paraqitje, 1 gol, 0 asistime.
Sezoni 2005-06, 25 paraqitje, 8 gola, 4 asistime.

Sezoni 2006-07, 36 paraqitje, 17 gola, 3 asistime.
Sezoni 2007-08, 40 paraqitje, 16 gola, 13 asistime.
Total, nën udhëheqjen e Rijkardit: 110 paraqitje, 42 gola dhe 20 asistime.

 

Dhe shikimi në këto statistika tregon më së miri historinë se Messi është një lojtar shumë më i mirë nën urdhrat e Guardiolas se sa kur ishte nën udhëheqjen e Rijkardit. Kjo nuk është rastësi, pasi që Guardiola e lejoi Messin që të luajë me afër zonës se rreptësisë. Kur Messi u fut në ekip të parë, padyshim se ylli i skuadrës ishte Ronaldihno. Thuajse të gjithë lojtarët e Barcelonës mbështeteshin në të, por pasi Ronaldihno ra nga forma e tij, atëherë Barcelona nuk mbështetej në numrin 10 të skuadrës. Dhe kështu Messi filloi të gëzonte më shumë përgjegjësi, megjithatë ishte një luftë ndërmjet lojtarëve se cili ishte më kryesori.

Rekordet e Messit nën udhëheqjen e Guardiolas

Sezoni 2008-09, 51 paraqitje, 38 gola, 18 asistime.
Sezoni 2009-10, 53 paraqitje, 47 gola, 11 asistime.
Sezoni 2010-11, 55 paraqitje, 53 gola, 11 asistime.
Total, nën udhëheqjen e Guardiolas: 159 paraqitje, 138 gola, 53 asistime.

Pasi që Rijkard nuk ishte në gjendje që ta ruante harmoninë në skuadër, Guardiola erdhi i vendosur dhe vendosi që t’i largojë disa lojtarë nga skuadra. Largimi i Ronaldihnos i lejoi më shumë hapsirë Messit dhe ky mori numrin 10. Që në sezonin e parë, nën urdhrat e Guardiolas shënoi 38 gola dhe 18 asistime, dhe që nga largimi i Eto’o, Messi fitoi edhe më shumë përgjegjësi dhe filloi të luante në qendër. Kjo dha frytet e saj, duke shënuar 100 gola në 2 sezone.

Messi luante më afër zonës se më parë, por ndihmë e madhe e tij ishte edhe besimi dhe motivimi i Guardiolas. Ai shumë më parë ka dalë nga hija e Ronaldihnos, duke u bërë një lider i padiskutueshëm dhe po ashtu ka formuar një treshe me Xavin dhe Iniestën, të cilët çdo skuadër janë në gjendje ta shkatërrojnë.

Messi, po ashtu, ka pasur fat pasi që nuk ka pësuar ndonjëherë ndonjë lëndim serioz dhe kjo mund të quhet edhe meritë e Barcelonës, e cila përdorë një makinë që mund të zbulojë se sa të lodhur janë lojtarët dhe kur mund të pësojnë lëndim.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.15 // 12:11
(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»