Lajme Shqip Thursday, 09 June 2011 13:27

Xherdan Shaqiri, kosovari që është lojtar i skuadrës zvicerane Basel, aktivizohet edhe për kombëtaren e Zvicrës. Shaqiri ishte me kombëtaren edhe në ndeshjen e fundit që Zvicra e zhvilloi kundër krerëve të Grupit G, Anglisë, dhe mori një barazim të rëndësishëm 2-2.
Falë formës së mirë që ka arritur ta mbajë në vazhdimësi, Xherdan Shaqiri shkëlqei edhe në ketë sfidë, madje shtyri UEFA-në që të bëjë edhe një videoinçizim me përmbledhje rreth tij.

Emri, mbiemri: Xherdan Shaqiri
Club: FC Basel 1893
Debutim: 12/07/09 v FC St Gallen (Zvicër ,Super League)
Pozicioni: Mesfushor ofansiv
Kombësia: Shqiptar
Shtetësia: Zviceran
Data e lindjes: 10/10/1991

Që nga debutimi i tij si 17 vjeçar, në sezonin 2009/10, Xherdan Shaqiri ka bërë përparime, duke e stabilizuar pozitën e tij në klub dhe në kombëtare. I lindur në Gjilan, Shaqiri e filloi karrierën e tij në ekipin e të rinjve të Baselit, duke e bërë ëndrrën realitet, duke fituar dy trofe, titullin e Kampionit dhe Kupën e Zvicrës, në vitin e parë si futbollist profesionist.

{youtube}j1rrPJc65a0{/youtube}
Shaqiri fillimisht ka luajtur me përfaqësuesen e Zvicrës U19, në sezonin 2009/10, ku e përfundoi sezonin në mënyrën më të mirë të mundshme, me pjesëmarrje në Botërorin e Afrikës së Jugut 2010. Shaqiri doli në pah edhe më shumë me golin spektakular, të realizuar nga një distancë rreth 30 metra ndaj Anglisë, në shtator 2010, në kuadër të kualifikimeve për Euro 2012.

Me shkathtësitë e tij, ai është një pasuri e madhe dhe mund të luajë në disa pozicione, pa asnjë problem, ka aftësi për driblim, është i fuqishëm, ka goditje të fortë e, çka është më kryesore, ai ka impresionuar edhe nga krahët në rol sulmues dhe mbrojtës. Shaqiri konsiderohet si njëri prej talentëve më të mëdhenj në qarkullim në futbollin evropian.

Përparime në lojë:
Basel FC 1893 6-0 FC Lausanne-Sport
09/05/10 (Finalja e Kupës së Zvicrës)

“Kjo është e gjitha një ëndërr, të jem i sinqertë, gjithçka po shkon shumë shpejt, por, për fat të mirë e kam familjen, e cila më ndihmon që të qëndroj me këmbët në tokë. Psikologjikisht jam i fortë dhe kurrë nuk bëhem nervoz kur vrapoj. Kur jam në fushë, dëshiroj ta dribloj çdokënd përreth meje. Ky është qëndrimi që unë dua të shfaqë në lojë”, ka thënë Shaqiri.

Opinionet e ekspertëve rreth Xherdan Shaqirit

“Ai jeton për argëtim në fushë dhe në qoftë se nuk ka kënaqësi, atëherë gjërat bëhen të vështira për të. Ai është një futbollist i vërtetë i rrugës”, tha Thorsten Fink, trajner i Baselit.

“Është kënaqësi për ta parë atë se si luan, sepse ai kullon pasion për futbollin, ai tashmë  është një lojtar shumë kompetent, teknikisht shumë i mirë, por edhe shumë i fortë fizikisht”, ka thënë Peter Knabel, drejtor teknik i Shoqatës Zvicerane të Futbollit dhe ish-kreu i të rinjve në Basel.

“Xherdan Shaqiri është një talent i shquar. Kjo është arsyeja pse unë e kam lejuar atë të jetë i përfshirë me ekipin kombëtar. Ai është i fuqishëm dhe i patrembur”, tha Ottmar Hitzfeld, trajner i Zvicrës.

“Ështe pak t’i thuash fenomen. Për moshën e tij ai e ka tashmë një rrugë të gjatë, një hap më shumë se shumica e lojtarëve, ai është i pacipë, ka një të shtënë të mirë dhe është një driblues fantastik”, ka thënë Marco Streller, sulmues i Baselit.

Manchester United, Liverpool, Juventus e Aston Villa – pas Xherdan Shaqirit

Tinejxheri sensacional shqiptar, Xherdan Shaqiri, besohet të jetë shndërruar në një prej synimeve kryesore të Sir Alex Fergusonit, pasi që skocezi është fascinuar nga paraqitja e tij në fanelën e Zvicrës, në barazimin 2-2 ndaj Anglisë.

“Caughtoffside” shkruan se 19-vjeçari pritet të largohet gjatë verës nga Baseli dhe një prej destinacioneve të mundshme është Manchester United, ku Shaqiri shihet si zëvendësues i Ryan Giggs.

Për të shmangur interesimin e Liverpoolit, Juventusit, Aston Villas dhe skuadrave të shumta nga Bundesliga, United është i gatshëm t’i ofrojë Baselit 10 milionë funte.
Pos tjerash, Manchester United mendon që të ofrojë edhe anësorin francez Gabriel Obertan në ofertën për Shaqirin, i cili mund ta shohë veten shumë lehtë në Old Trafford, në sezonin e ardhshëm.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.15 // 12:11
(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»