Lajme Shqip Friday, 03 June 2011 09:56

“Është paksa vështirë të them për ndonjë përqindje sesa mundësi ka që Sanchez, De Rossi apo edhe Pastore të vishen zikaltër. Duhet ditur më parë, nëse shoqëritë ku ata luajnë aktualisht do të mund t’i shisnin, si do t’i shisnin dhe se cila do të ishte vlera që kërkohet nga këto shoqëri. Lojtari që aktualisht po punojmë për ta veshur zikaltër është Sanchez. Prej shumë kohësh flitet për të dhe mund të them se jemi në tratativë e sipër për ta marrë. Është një lojtar që ka cilësi mjaft të mira dhe thuajse kemi biseduar edhe më parë me Udinesen për ta blerë kilianin. Lë te themi 60%, jo që vjen, por midis të tjerëve një mundësi më shumë”. Kështu ka deklaruar presidenti i Interit, Massimo Moratti.

Ai ka thënë se për De Rossin deri më tani ende nuk është folur me Romën, “ndoshta edhe për shkak të riorganizimit që ky ekip është duke kryer”.

Persa i përket Pastores, mund të them që është një nga lojtarët e rinj më të mirë për momentin që janë në qarkullim, por momentalisht nuk ka pasur asnjë kontakt me Palermon për të, bëri të ditur presidenti zikaltër.

“Besoj që të tjerët nuk ofendohen kur them Samuel Eto’o. Ka pasur një rendimet mjaft të lartë gjatë këtij sezoni kamerunasi dhe është njësoj sikur t’ia heqësh Messin Barcelonës, ekip që pa argjentinasin mund të them se nuk do të mund të kishte arritur aty ku është tash”. Kështu i është përgjigjur pyetjes se një tifozi, Massimo Moratti, kur u pyet rreth lojtarit që ka pasur nivelin më të lartë të lojës gjatë këtij sezoni në ekipin zikaltër. 

Për Morattin, ky sezon i mbyllur, duket se është një tjetër sezon pozitiv për skuadrën e tij.

Moratti ka bërë një përmbledhje të gjërave pozitive edhe të atyre negative, të këtij sezoni: “Ne interistët, duke përfshirë edhe veten, si një tifoz zikaltër, nuk jemi të lumtur nëse humbim një titull kampioni, ashtu siç ndodhi edhe në ketë vit. Pas plot 5 sezonesh të fituara nga ne, titulli shkoi për Milanin. Jemi mësuar tashmë të fitojmë gjithnjë e, kur nuk ndodh diçka e tillë, duket sikur nuk jemi edhe aq të lumtur. Ky kampionat mund të them se ka qenë i mirë, pavarësisht sesi shkoi fillimi me vështirësitë e tij. Kemi pasur disa vështirësi për shkak edhe të dëmtimeve, por me ardhjen e Leos në drejtim mund të them se kemi arritur t’i kalojmë këto vështirësi dhe skuadra ka arritur të stabilizohet.
Mund të them se dhe ky ka qene një vit i mirë për ne, sigurisht jo si ai i kaluari, por të themi përafërsisht në nivelin e tij. Një vit që mund të meritojë notën 7 me plot gojën”, tha ai.
Morattin e pyeti një tifoz se cili lojtar nga e kaluara ka qenë në nivelin e Eto’os? “Është vështirë të bësh dallime të tilla, duke parë nivelin teknik dhe fizik që kamerunasi ka treguar deri me tani. Çdo sulmues ka stilin e tij dhe ky i Eto’o është mjaft i veçantë. Në nivelin e rëndësishëm, si për zikaltrit, ashtu edhe për ekipin e Milanit tani, mund te them se është Ibrahimoviq. Ka arritur të fitojq plot 3 tituj me fanellën zikaltër dhe një me Milanin në ketë sezon, kështu që mund të them se ka qenë një sulmues i madh. Për të mos u kthyer kohë më parë, ku flitet për Altobellin, një sulmues mjaft i talentuar, që ka lënë gjurmë në futbollin italian. Mban dhe një rekord të golave të shënuar përgjatë një kampionati futbollistik ai. Me të vërtetë një sulmues i madh. Duke folur për të kaluarën, po kthehem edhe tek Interi i babait tim. Atëherë nuk ka pasur ndonjë sulmues të talentuar në ekipin zikaltër, veç Mazzolas që luante paksa me i tërhequr”, tha Presidenti Moratti.

Pritet një sezon tjetër fitues si ai i 2010? “Te shpresojmë, por njëkohësisht trembem edhe nga fakti i të mësuarit për të fituar gjithnjë. Nuk është normale një gjë e tillë, pasi në futboll, siç ka fitore, mund të ketë dhe humbje. Këtë vit mund të them se kemi mësuar diçka rreth fitimit të kampionatit, e për ta fituar atë të nevojitet të përqendrohesh gjithnjë në çdo ndeshje që luhet, deri në fund. Edhe në ndeshje që duken të thjeshta për t’u fituar. Besoj kjo të na shërbejë si mësim për sezonin që vjen”.

“Fitorja në finalen e Kupës së Italisë mund të them se më ka bërë të ndjehem mjaft i lumtur. E kemi ndarë së bashku me tifozët këtë kupë të fituar, ka pasur një grim të madh edhe nga ana e tyre për fitoren e arritur në këtë ndeshje. Mund të them se kemi arritur të tregojmë që vazhdojmë të jemi ende një skuadër në nivelet më të larta të futbollit. Kjo besoj të na shërbejë për sezonin e ardhshëm, duke na motivuar më shumë.

Sipas Corriere dello Sport, ekipi zikaltër duket se ka vënë në shënjestër mbrojtësin e Genoas, Domenico Criscito. Ardhja e Criscitos në Milano duket se është e varur shumë edhe nga shitja e Maiconin. Maicon që kërkohet me ngulm nga Mourinho në Real Madrid, mund të largohet në merkaton e verës nga klubi zikaltër. Në këtë rast, rrolin e tij në klubin zikaltër mund ta përmbushte mjaft mirë Domenico Criscito. Moratti do të mund të përfitonte shumë edhe nga raportet mjaft të mira që ka me Preziosin, për të veshur zikaltër Crisciton. Një mundësi për ta sjellë atë në Milano, do të ishte edhe blerja e gjysmës se kartonit apo kundërpërgjigja teknike si dhënia në forme huazimi e ndonjë lojtari të ri zikaltër.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.15 // 12:11
(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»