Lajme Shqip Thursday, 02 June 2011 10:28

Mbrojtësi i Chelseat, David Luiz, do të kishte dëshirë ta shihte yllin e Real Madridit, Leite Kaka, në Stamford Bridge, duke aluduar kështu në një transferim të mundshëm të tij.

“Babai im do të jetë idoli im përgjithmonë. Por, në futbollin e sotëm, njeriu që e admiroj është Kaka, për shumë arsye, edhe për lojtarin që është, por edhe për njeriun që është”.

“Jam i sigurt se ai do t’i tejkalojë momentet e vështira dhe do të jetë shembulli që ka qenë për shumë njerëz në të kaluarën. Do më pëlqente ta shihja te Chelsea”, deklaroi Luiz.

Ndersa Seleksionuesi i Turqisë, Guus Hiddink, ka shtuar spekulimet se mund të kthehet në krye të Chelseas, pasi ka thënë se më shumë i pëlqen puna në klub sesa në përfaqësuese.

Holandezi Hiddink ka pasur pesë muaj të suksesshëm si trajner i Chelseat, para dy vjetëve dhe emri i tij lakohet si kandidat për ta zëvendësuar në “Stamford Bridge” Carlo Ancelottin e shkarkuar ditë më parë.
Hiddink 65-vjeçar ka thënë se ka qenë i lumtur kur në të njëjtën kohë ishte trajner edhe i Përfaqësueses së Rusisë edhe i Chelseat.
“Ndihem shumë energjik, kështu që më shumë preferojë të punoj në klub. Kam nevojë të punojë çdo ditë dhe kjo më përshtatet”, ka thënë Hiddink.

“Kam stërvitur në të njëjtën kohë Përfaqësuesen e Australisë dhe ekipin e PSV Eindhovenit, pastaj Rusinë dhe Chelsean. Mund të them se isha shumë i lumtur. Do të shoh se çka do të ndodhë tash me Turqinë”.

Përfaqësuesja e Turqisë të premten luan ndeshjen vendimtare për kualifikimet në Kampionatin Evropian 2012, kur përballet me Belgjikën. Turqia zë vendin e tretë në Grupin A kualifikues, ka një pikë më pak se Belgjika në vendin e dytë dhe gjashtë më pak se Gjermania që i prin tabelës. Mediumet turke bëjnë të ditur se Hiddinkun e pret shkarkimi nëse Turqia nuk siguron pjesëmarrjen në “Euro 2012″ që mbahet në Ukrainë e Poloni.

“Blutë” janë të gatshëm të presin 12 muaj që të vijë të drejtojë klubin Pep Guardiola. Para finales së Ligës së Kampionëve spekulohej se Guardiola nëse humb nga Manchester United do të largohet nga Barcelona, një vit para skadimit të kontratës.
Pas fitores së Ligës së Kampionëve, Pep Guardiola ka deklaruar se do të qëndrojë tek Barcelona edhe një vit aq edhe sa ka kontratë, kështë që Chelsea duhet të presë një vit.

Nëse miliarderi rus Abramovich nuk arrin të sjellë Guardiolan, ka planet rezervë si Guus Huddink, Marko Van Basten dhe Vilias Boas.

Edhe Sulmuesi francez Nicolas Anelka gjatë kësaj verë pritet të largohet nga skuadra e Chelseas, shkruan “Daily Mirror”.

Anelka pritet t’i bashkohet skuadrës franceze PSG, e cila ka shprehur gatishmëri t’i paguajë Chelseas një dëmshpërblim prej dhjetë milionë eurosh.

Anelka ka kërkuar të largohet nga Chelsea, pasi në edicionin e shkuar në shumtën e rasteve ishte rezervist i blerjes së re Fernando Torres.

Krahas ekipit francez, Anelka kërkohet edhe nga skuadra e Tottenhamit.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.15 // 12:11
(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»