Lajme Shqip Wednesday, 29 July 2015 12:02

UEFA dhe FIFA nuk kanë dashur të komentojnë asgjë rreth mundësisë së përfshirjes së Kosovës në kualifikimet e Botërorit “Rusia 2018”. FIFA topin e ka hedhur tek UEFA. Por, kjo e fundit ka refuzuar t’i komentojë pritjet e kosovarëve. Megjithëkëtë, shtëpia e futbollit evropian e ka dhënë një lajm të mirë. Konfirmoi se po e shqyrton aplikacionin e Kosovës për anëtarësim

Kosova nuk u përfshi në shortin për kualifikimet e Kampionatit Botëror “Rusia 2018”, i cili u tërhoq të shtunën në St. Petersburg, pasi Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ende nuk është pranuar në UEFA e FIFA.

Pavarësisht kësaj, shtëpia e futbollit kosovar është shumë e bindur se pas disa muajve edhe Kosova do të futet në ndonjërin prej grupeve kualifikuese. Krerët e FFK-së kanë theksuar dhjetëra herë se në mars vendi ynë do të anëtarësohet në UEFA dhe me automatizëm Kosova do të futet edhe në kualifikime. Për këtë thonë se kanë marrë garanci ndërkombëtare.

Mirëpo, në lidhje me këtë pritshmëri të Kosovës nuk kanë dashur të komentojnë asgjë UEFA dhe FIFA, të kontaktuara nga gazeta “Zëri”.

Organizatorja e Botërorit, FIFA, për këtë çështje topin e ka hedhur tek UEFA, pasi Kosova i takon Konfederatës Evropiane.

“UEFA i ka lëshuar të gjitha detajet rreth eliminatoreve evropiane gjatë fundjavës. Nëse keni pyetje tjera, atëherë ju lutemi drejtohuni në UEFA”, thuhet në një përgjigje që ka marrë “Zëri” nga FIFA e Sepp Blatterit.

Gazeta ka kontaktuar edhe me UEFA-n, por as kjo e fundit nuk ka dashur të komentojë asgjë rreth mundësisë së pjesëmarrjes së Kosovës në kualifikimet e Botërorit “Rusia 2018”. Megjithëkëtë, nga selia e Michel Platinit kanë dhënë një lajm të mirë për Kosovën, të cilën deri më tani e ka injoruar me të madhe. Kurse tani ka konfirmuar se është duke e shqyrtuar aplikacionin për pranim që muaj më parë e dërgoi FFK-ja.

Andaj, thonë nuk mund të komentojnë për asgjë tjetër rreth Kosovës. “Federata e Futbollit e Kosovës ka aplikuar për anëtarësim në UEFA dhe UEFA-ja është duke e shqyrtuar këtë kërkesë. Për këtë arsye ne nuk mund të komentojmë rreth spekulimeve tjera”, thuhet në përgjigjen e UEFA-s.

Sidoqoftë, në vendin tonë shpresat janë shumë të mëdha për pjesëmarrje në kualifikimet e Botërorit. Shtetet evropiane do të garojnë në nëntë grupe, shtatë prej të cilave kanë nga gjashtë skuadra, kurse dy të tjera nga pesë sosh.

Kosova pret të futet në ndonjërin prej këtyre dy grupeve që kanë nga pesë. Në Grupin H gjenden Belgjika, Bosnja dhe Hercegovina, Greqia, Estonia e Qipro, kurse Grupin I përbëhet nga Kroacia, Islanda, Ukraina, Turqia e Finlanda.

I bindur në pjesëmarrje në kualifikime, përzgjedhësi i Kosovës, Albert Bunjaku, tashmë ka nisur t’i bëjë planet sikurse trajnerët e shteteve tjera.

“Përpos pjesëmarrjes, për asgjë tjetër ne nuk guxojmë të mendojmë si shtab teknik. Po ashtu, ne bazohemi edhe në informatat e marra rreth vullnetit pozitiv që ekziston për ta zgjedhur këtë çështje, por edhe për lëvizjet tjera pozitive, si ndërkombëtarizimi i federatave tjera kosovare dhe Komitetit Olimpik të Kosovës. Pra, duhet të jemi shumë pozitivë, ngase është e drejtë e jona njerëzore”, ka deklaruar Bunjaku.

Madje ai ka shkuar edhe më larg, duke shprehur bindjen se Kosova mund të kualifikohet në Botëror, nëse i kthehen disa yje.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»