Lajme Shqip Thursday, 04 August 2011 08:46

Shkodër – Kupa e Norvegjisë 2011, aktivitet ndërkombëtar ku marrin pjesë ekipe nga 76 vende të ndryshme të botës që po zhvillohet në Oslo, edhe këtë vit ka të ftuar sportistë nga Shqipëria.
Flamuri shqiptar kuqezi përfaqësohet nga ekipi i futbollit të femrave të Shkodrës “The Door Albania”, i cili nën drejtimin e trajnerëve, Alketa Shoshi dhe Kastriot Faci, po bën një prezantim shumë të mirë.
Sipas drejtuesve të delegacionit sportiv shqiptar në Norvegji, ekipi “The Door-Albania” me qendër në Shkodër, merr pjesë për herë të pestë radhazi në këtë aktivitet, duke përfaqësuar vendin tonë në Kupën e Norvegjisë, e cila mbahet tradicionalisht çdo vit në Oslo.
Deri tani, futbollistet e reja shkodrane kanë arritur të fitojnë dy ndeshje radhazi, njëra prej të cilave me rezultat të thellë 10 me 1 ndaj ekipit të Serbisë, duke hapur rrugën e kualifikimit në finale.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.10.15 // 10:10
(Futboll)

Para 18 muajsh, Brendan Rodgers dukej si njeriu i cili do t’i bëjë tifozët e Liverpoolit të ëndërrojnë përsëri, por kjo mori fund pas barazimit»»

(Futboll)

Albian Ajeti dhe Armando Sadiku kanë shënuar për skuadrat e tyre në barazimin mes Zurich dhe Basel 2:2. Ajeti realizoi për Baselin në minutën e»»

(Futboll)

Shqiptaro-gorani, Miralem Sulejmani, i cili është ftuar nga Serbia për ndeshjen me Shqipërinë, pati deklaruar në vitin 2006 se kurrë nuk ka menduar të luajë»»

(Futboll)

Alban Meha është i gatshëm për Serbinë, ai tashmë është nisur për në Shqipëri Mesfushori i Kombëtares shqiptare, Alban Meha është rrugës për në Shqipëri»»

(Futboll)

Kryetari i Federatës Serbe të Futbollit, Tomislav Karadzic, shpreson që Shqipëria të mos jetë pjesë e ‘EURO 2016”. Karadzic ka thënë se kualifikimi i Shqipërisë»»

(Futboll)

Kryeministri shqiptar Edi Rama mori pjesë të shtunën në ceremoninë e dhënies së titullit Doctor Honoris Causa, trajnerit të ekipit kombëtar të futbollit, Gianni De»»

(Futboll)

Chelsea të shtunën pësoi humbjen e katërt për këtë edicion pas vetëm 8 xhirove Skuadra e Jose Mourinhos, Chelsea, e ka nisur shumë keq edicionin.»»

(Futboll)

Terapia e specializuar duket se ka dhënë efekt. Lorik Cana kaloi lëndimin e pësuar në këmbën e majtë dhe është gati për lojë. Fotbullisti i»»

(Futboll)

Gianni De Biasi nuk i frikësohet aspak Serbisë. Trajneri italian synon të arrijë fitore me 8 tetor në ‘Elbasan Arean” Gianni De Biasi ka mbajtur»»

(Futboll)

Marko Nicoviç, ish shefi i policisë së Beogradit, mendon se shqiptarët do t’i hakmerren përfaqësueses së Serbisë, me 8 tetor në ‘Elbasan Arena’, për humbjet»»

(Futboll)

Futbolli evropian sjellë sot disa sfida spektakolare, por më e ‘çmendura’ prej tyre vjen pikërisht nga elita e futbollit të Shqipërisë, e cila në 20:45»»

(Futboll)

James Rodriguez, mesfushori i Real Madridit, nuk do të jetë i gatshëm për derbin ndaj Atletico Madridit. Trajneri i Real Madridit, Rafa Benitez ka marrë»»

(Basketboll)

Edicioni i ri në Superligën e Kosovës në basketboll do të nis në këtë fundjavë, ku do të ballafaqohen Vëllaznimi – Peja, Golden Eagle Ylli»»

(Basketboll)

Edicioni 2015/16 i Superligës në basketboll mund të startojë me shtatë skuadra, pasi ekipi i Kastriotit ka hequr dorë nga pjesëmarrja në prag të nisjes»»

(Basketboll)

Mediat dhe opinioni serb, është fruestruar me basketbollistin me prejardhje serbe, ndonëse ka lindur në Mal të Zi. Nikola Mirotic tha se kurrë nuk do»»

(Basketboll)

Përfaqësuesja e Spanjës në basketboll ka dalë triumfuese e edicionit të sivjetmë të ‘EuroBasket 2015’ duke mposhtur në finale Lituaninë me rezultat 80-63. Në duelin»»

(Basketboll)

Lituania ka arritur që të kalojë në finale të Eurobasket 2015, pasi ka mposhtur Serbinë me rezultat të ngushtë 67 – 64.  Periudha e parë»»

(Basketboll)

Franca dhe Spanja janë kualifikuar për në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian në basketboll. Franca mposhti me lehtësi Letoninë, teksa Spanja siguroi gjysmëfinalen duke eliminuar Greqinë»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Boks)

Boksieri shqiptar, Tefik Bajrami të shtunën do të luftojë për titull të kampionit të Evropës në versionin WBU (World Boxing Union), ka njoftuar zyra për»»

(Boks)

Se shqiptarët kanë talent në sportet luftarake, është vërtetuar shpesh në të kaluarën. Edhe në ditët e sotme, numri i këtyre sportistëve që janë aktiv»»

(Boks)

Kampioni i peshave të rënda Wladimir Klitschko e ka këshilluar sfiduesin e tij Tyson Fury që të bëhet palaço pas humbjes që do ta pësojë»»

(Boks)

Sportistët shqiptarë po vazhdojnë të korrin suksese anë e mbanë botës, dhe pothuajse në çdo sport që garojnë. Njëri nga ta është edhe i riu»»

(Boks)

Dardan Morina është i gatshëm për duelin e madh kundër Cedric de Keirsmaeker. Në një intervistë për “Lajmi.net”, kikboksieri kosovar zbulon synimet e tij për»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»

(F1)

Sebastian Vettel ka fituar Çmimin e Madh të Singaporit, duke arritur në finish me kohën 2 orë 1 minutë e 22 sekonda e 118 të»»

(F1)

Sebastian Vettel rikthehet në pole position pas gati dy vjetësh. Këtë të shtunë ka qenë ai më i shpejti në provat zyrtare të Singaporit, duke»»

(F1)

Piloti britanik i serisë IndyCar, Justin Wilson, i cili ndërroi jetë të hënën pas një aksidenti në garën e të dielës në Pennsylvania, ka dhuruar»»

(F1)

Justin Wilson, piloti i garave IndyCar, u nda nga jeta pas aksidentit të rëndë që pësoi në Pennsylvani të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sporti»»