Lajme Shqip Tuesday, 21 July 2015 11:32

Marrja e 3 pikëve në KAS duket një triumf për presidentin e FSHF-së, Armand Duka. 

Shumë e akuzuan se nuk kishte vepruar si duhet në Beograd, 14 tetorin e vitit të kaluar, të tjerë folën për paaftësi të zyrtarëve të Kombëtares në raportin e hartuar mbas ndeshjes së ndërprerë, apo në korespondencën e momentit në dhomat e zhveshjes me zyrtarët e UEFA-s, por fitimi i betejës finale, në tavolinë, i jep të drejtë Dukës të bëjë ironi me skeptikët. 

Megjithatë, duket se marrja e 3-pikëshit në Gjykatën Sportive të Lozanës është një mision i tejkaluar, sepse dita-ditës po afrojnë dy ndeshjet kualifikuese të shtatorit, shumë të rëndësishme dhe mjaft të vështira. Më 4 shtator do të luajmë në Kopenhagë ndaj danezëve, ndërsa më 7 shtator në “Elbasan Arena” ndaj portugezëve të Kristiano Ronaldos, kryesues të grupit tonë. 

Edhe kreu i futbollit shqiptar kërkon të përqendrohemi në këtë drejtim, duke fashitur euforinë për vendimin e KAS-it dhe mbledhur forcat më shumë se kurrë, sepse finalet e “Euro 2016” janë më afër se kurrë, por ato kalojnë pikë së pari nga ndeshja e radhës me Danimarkën. 

“Trajneri De Biasi ka bërë një punë të mirë me kombëtaren dhe duhet të jesh qorr, ose të mos marrësh vesh nga futbolli, të thuash të kundërtën. Në fakt, ndryshe nga paraardhësit e tij, trajneri italian i ka bindur të gjithë, sepse nuk shikoj ndonjë kontestues apo skeptik ndaj tij. Jemi në rrugën e duhur me të. Nëse më duhet ta vlerësoj me notë De Biazin, unë si president i FSHF-së i vendos “8”. Që të marrë notën 10, duhet të shkojmë në finalet e Evropianit të Francës,” – nënvizon mes të tjerash Duka. 

Ndërkohë, së fundi trajneri i kombëtares kuqezi ka zbuluar për mediat italiane se ka marrë një ofertë shumë të mirë financiare nga një klub i huaj, por ka refuzuar, duke dashur të realizojë ëndrrën e shqiptarëve. Në krye të kuqezinjve, De Biasi kërkon të vijojë punën e nisur dhe të jetë finalist i “Euro 2016”. 

“Kam dëgjuar për ofertën që i është bërë De Biasit nga një klub tjetër. E dija para se ta thoshte vetë trajneri në media. Me De Biasin kam folur personalisht për këtë dhe ai ma ka pohuar një gjë të tillë, por kam marrë përgjigjen aspak hezituese të tij se nuk lëviz nga stoli i Shqipërisë dhe nuk e ka ndërmend ta bëjë një gjë të tillë. Pra, ai do të respektojë kontratën me Shqipërinë,” – shpjegon kreu i FSHF-së. 

Referuar shumës tunduese financiare të refuzuar nga De Biasi në krahasim me atë që merr në krye të Shqipërisë, presidenti Duka përgjigjet me humor dhe një batutë: “Kur më tha shumën e madhe të ofertës që i kishte bërë një klub nga Emiratet Arabe, i thashë eja e të shkojmë bashkë atje (qesh)”. 

Duka ka qetësuar të gjithë shqiptarët se vendimi i KAS-it është i pakthyeshëm më, edhe nëse Serbia vazhdon betejën juridike në instanca të tjera më lart. “Tri pikët që na i dha KAS-i nuk na i shkulin dot as me vinç më. Jemi të tretët në renditje, në bazë të rregullores, sepse Danimarka ka shënuar në fushën tonë, ndërsa të gjitha “rekordet” e tjera në këtë aspekt i kemi të njëllojtë me Danimarkën. Shtatori po vjen. Ta mundim Danimarkën në fushën e vet dhe të mbyllim gjithçka për kualifikimin,” – përfundon Duka.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»