Lajme Shqip Saturday, 08 September 2012 21:20

Lorik Cana po bëhet gati për të plotësuar “ciklin” e plotë, duke luajtur të martën kundër Zvicrës në një ndeshje mjaft të veçantë për të. Pikërisht 9 vite më parë, kapiteni i kuqezinjve ka debutuar me fanellën e përfaqësues shqiptare në ndeshjen kundër Zvicrës, të humbur asokohe me rezultatin 3-2. Që nga ai takim, ku hyri si zëvendësues dhe dha pasimin për 11 metërshin e fituar nga Tare, ai u bë pjesë e pandashme e kombëtares shqiptare të futbollit, duke regjistruar tashmë 60 ndeshje me këtë fanellë.

“Gati 9 vite më parë, kur humbëm 3-2, unë debutova me kombëtaren. Atëherë kemi bërë një ndeshje të madhe dhe shpresoj që këtë herë krahas lojës së mirë, të arrijmë të marrim edhe rezultatin. E di që na pret një atmosferë e shkëlqyer dhe shpresoj që t’i kënaqim sa më shumë tifozët”, tha Cana i cili pret që në stadium të ketë një mbështetje të jashtëzakonshme nga tifozeria shqiptare.

“Jam i sigurt që mbështetja e tifozëve në Zvicër nuk do të na mungojë, madje ka për të qenë e jashtëzakonshme. Ne do të bëjmë gjithçka për t’i bërë krenarë ata. Duhet të dimë se do të jetë një ndeshje e vështirë. Zvicra ka një skuadër me kualitete dhe lojtarë që aktivizohen në kampionatet më të mëdha në Evropë. Sigurisht që do të na kënaqte shumë një barazim, por do të bëjmë lojën tonë për të marrë më të mirën. Ne e kemi treguar veten edhe ndaj kundërshtarëve më të mëdhenj”, u shpreh mesfushori që me përfaqësuesen shqiptare është konfirmuar si një qendërmbrojtës i nivelit të lartë.

Ai ka analizuar edhe lojën e kombëtares kundër Qipros, duke u ndalur në disa elementë të veçantë të përfaqësueses kuqezi.

“Ishte fitore e vështirë, por rëndësi ka që morëm tri pikët. Arritëm të kalonim të parët në avantazh, mirëpo pësuam një gol naiv në fundin e pjesës së parë. Por kjo do të na vlejë që të korrigjohemi për takimin e radhës dhe kjo ndeshje tregon forcën e skuadrës. Është meritë e të gjithëve, por dua të theksoj se aktivizimi i Çanit dhe Bogdanit bëri diferencën. Kjo është një gjë mjaft e mirë për ne. Erjonit i ndodhi edhe një fatkeqësi familjare, por mund të them se ai arriti të shënonte një supergol”.

“Jam i bindur se kemi fituar një lojtar si Meha. Ka sjellë diçka ndryshe në kombëtare dhe besoj se do të rritet nga ndeshja në ndeshje. E pashë pak të tensionuar, pasi ishte edhe debutimi i tij. E nisi shumë mirë ndeshjen, por besoj se me kalimin e kohës do të shikojmë një Meha tjetër, i cili do të japë më tepër për kombëtaren në takimet e radhës”, tha Cana. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 06.10.15 // 10:10
(Futboll)

Elseid Hysaj nuk ka ndonjë parashikim të sakët për ndeshjen kundër Serbisë, por shpreson në fitore. Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj insiston se ai»»

(Futboll)

Shkodran Mustafi po vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes nga mediat ndërkombëtare Mbrojtësi shqiptar i Valencias, Shkodran Mustafi, është bërë objektivi kryesor i gjigantëve»»

(Futboll)

‘Neymar do të qëndroi përgjithmonë në Barcelonë’, kështu mendon sekretari teknik i katalanasve, Robert Fernandez Gjatë verë është raportuar se braziliani, Neymar mund të kalonte»»

(Futboll)

Etrit Berisha e ka cilësuar sfidën e 8 Tetorit ndaj Serbisë vetëm si një ndeshje futbolli Portieri i Kombëtares shqiptare, Etrit Berisha, i cili do»»

(Futboll)

Pas Lazar Markovic, Filip Kostic, Nemanja Maksimovic dhe Dusan Bastas, Seerbia rrezikon të mos ketë edhe mesfushorin e Chelsea-it, Nemanja Matic dhe talentin e Partizanit»»

(Futboll)

Fabio Capello shfaqet disi kritik ndaj kolegut të tij, Jose Mourinho. Ish-trajneri i Juventusit, Romës e Realit të Madridit deklaroi se tekniku portugez i “djeg”»»

(Futboll)

  Policia bëri të ditur masat që do të merren për mbarëvajten e sfidës kaq të rëndësishme Shqipëri – Serbi. Qyteti i Elbasanit do të»»

(Futboll)

Nëse jo i fundit, atëherë përzgjedhësi i Kosovës në futboll, Albert Bunjaki, është ndër të fundit në mesin e përzgjedhësve në Evropë që shpall listën»»

(Futboll)

Lorik Cana e cilëson si tepër të rëndësishme dhe përcaktuese ndeshjen e radhës, në synimin e të gjithë shqiptarëve, për të mbërritur në finalet e»»

(Futboll)

Kërkesa për të qenë të pranishëm në Elbasan Arena, është shumë e madhe, dhe tifozët shqiptar kanë filluar të blejnë bileta pa menduar çmimin. Shqipëria»»

(Futboll)

Se ndeshja e 14 tetorit 2014 e zhvilluar në Beograd ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë ka lënë gjurmë të pashlyeshme te shqiptarët, dhe sidomos veprimi i»»

(Futboll)

Siç duket as Cristiano Ronaldo nuk ka qenë imun nga momentet famëkeqe të Sir Alex Fergusonit, sa ishin pjesë e Manchester Unitedit. Ish-trajneri i Manchester»»

(Basketboll)

Edicioni i ri në Superligën e Kosovës në basketboll do të nis në këtë fundjavë, ku do të ballafaqohen Vëllaznimi – Peja, Golden Eagle Ylli»»

(Basketboll)

Edicioni 2015/16 i Superligës në basketboll mund të startojë me shtatë skuadra, pasi ekipi i Kastriotit ka hequr dorë nga pjesëmarrja në prag të nisjes»»

(Basketboll)

Mediat dhe opinioni serb, është fruestruar me basketbollistin me prejardhje serbe, ndonëse ka lindur në Mal të Zi. Nikola Mirotic tha se kurrë nuk do»»

(Basketboll)

Përfaqësuesja e Spanjës në basketboll ka dalë triumfuese e edicionit të sivjetmë të ‘EuroBasket 2015’ duke mposhtur në finale Lituaninë me rezultat 80-63. Në duelin»»

(Basketboll)

Lituania ka arritur që të kalojë në finale të Eurobasket 2015, pasi ka mposhtur Serbinë me rezultat të ngushtë 67 – 64.  Periudha e parë»»

(Basketboll)

Franca dhe Spanja janë kualifikuar për në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian në basketboll. Franca mposhti me lehtësi Letoninë, teksa Spanja siguroi gjysmëfinalen duke eliminuar Greqinë»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Boks)

Boksieri shqiptar, Tefik Bajrami të shtunën do të luftojë për titull të kampionit të Evropës në versionin WBU (World Boxing Union), ka njoftuar zyra për»»

(Boks)

Se shqiptarët kanë talent në sportet luftarake, është vërtetuar shpesh në të kaluarën. Edhe në ditët e sotme, numri i këtyre sportistëve që janë aktiv»»

(Boks)

Kampioni i peshave të rënda Wladimir Klitschko e ka këshilluar sfiduesin e tij Tyson Fury që të bëhet palaço pas humbjes që do ta pësojë»»

(Boks)

Sportistët shqiptarë po vazhdojnë të korrin suksese anë e mbanë botës, dhe pothuajse në çdo sport që garojnë. Njëri nga ta është edhe i riu»»

(Boks)

Dardan Morina është i gatshëm për duelin e madh kundër Cedric de Keirsmaeker. Në një intervistë për “Lajmi.net”, kikboksieri kosovar zbulon synimet e tij për»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»

(F1)

Sebastian Vettel ka fituar Çmimin e Madh të Singaporit, duke arritur në finish me kohën 2 orë 1 minutë e 22 sekonda e 118 të»»

(F1)

Sebastian Vettel rikthehet në pole position pas gati dy vjetësh. Këtë të shtunë ka qenë ai më i shpejti në provat zyrtare të Singaporit, duke»»

(F1)

Piloti britanik i serisë IndyCar, Justin Wilson, i cili ndërroi jetë të hënën pas një aksidenti në garën e të dielës në Pennsylvania, ka dhuruar»»

(F1)

Justin Wilson, piloti i garave IndyCar, u nda nga jeta pas aksidentit të rëndë që pësoi në Pennsylvani të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sporti»»