Lajme Shqip Friday, 10 June 2011 10:47

FC Barcelona është në kontakt me tre super-lojtarë, Cesc Fabregas, kapiteni i Arsenalit (mesfushor), Alexis Sanchez, nga Udinese (sulmues) dhe Giuseppe Rossi, nga Villarreali (sulmues).

Dy nga këta të tre janë parë në Barcelonë.

Cesc Fabregas gjendet në Barcelonë, ku ka ardhur ta vizitojë familjen e tij dhe pas pak do të shkojë në pushime me dy miqtt e tij nga Barcelona, Gerard Pique dhe Carles Puyol, në Ibiza.

Thuhet se edhe Rossi është parë në Aeroportin e Barcelonës. Ndërsa, menaxheri i Sanchezit gjendet në Barcelonë që një kohë të gjatë.
Cesc Fabregas i ka bërë të ditur Wengerit se ai dëshiron të largohet nga “gunners”, ndërsa Wenger thotë se ai nuk do të luajë në ndonjë skuadër angleze dhe thotë se Spanja është një destinacion i mundshëm – Real Madrid ose Barcelona, po dëshira e Fabregas është vetëm Barcelona. Madje, thuhet se Fabregas ka arritur marrëveshje me Barcelonën për kërkesat personale.
Bashkëlojtari i Cesc në Arsenal, Andrei Arshavin, tha: “Para se të shkonim në pushime, Fabregas na dha dhurata të vogla secilit prej nesh dhe unë e pyeta: “Çfarë është kjo? Dhuratë lamtumire?. Ai nuk tha asgjë. Kjo do të thotë se diçka fshihet prapa heshtjes së tij”.

Cesc e pranon edhe rrogën më të ulët, vetëm e vetëm që të luajë për Barcelonën. A do të kthehet në Londër, apo do të mbetet në Barcelonë, mbetet të shihet.
Alexis Sanchez është lojtari tjetër që është shumë afër të nënshkruajë me Barcelonën. Edhe me Sanchez, thuhet se është arritur marrëveshja për kushtet personale të lojtarit.

Presidenti i klubit bën të ditur se Barcelona është skuadra favorite për të marrë shërbimet e Sanchezit. Përfaqësuesit e lojtarit gjenden në Barcelonë për të biseduar. Madje, para disa ditëvem janë bërë publike edhe rroga e lojtarit që thuhet të jetë tre milionë euro për sezonë, me një kontratë 4-vjeçare, me mundësi vazhdimi edhe për një vit.

Në një lajm tjetër thuhet se Barcelona do të paguajë 25 milionë euro dhe në bazë të suksesit, t’i jepen edhe 5 milionë të tjera Udineses.

tjetër është edhe përfshirja e lojtarëve të Barcelonës, siç janë Soriano, Bojan, Jeffren, Romeu ose ndonjë tjetër. Çdo ditë pritet që Sanchez të nënshkruajë, e kur do të ndodhë kjo, mbetet ta shohim.
Giuseppe Rossi është emri tjetër që do të mund të nënshkruajë në këtë sezon për Barcelonën. Sulmuesi i Villarrealit thotë se është një ëndërr të luajë për Barcelonën. Ai vlerëson se Barcelona është skuadra më e mirë në botë. Si duket, as Rossi nuk do të ketë problem me kërkesat personale. E vetmja që duhet është marrëveshja me Villarrealin.

Së fundi, menaxheri i Rossit tha se Barcelona mund të nënshkruajë me të Rossin dhe Sanchezin. Disa lajme thonë se Villarreali kërkon shumë, disa lajme thonë se Rossi nga çasti në çast do të nënshkruajë.
Duket se Barcelona po rri e mbyllur për media, dhe secili nga ta në çdo moment mund të hedhë nënshkrimin dhe të jetë surpriza e parë e Barcelonës.

Ndërsa, lojtari më i mirë në botë, sulmuesi i Barcelonës, Lionel Messi, ka deklaruar se shpreson që një ditë do të luajë në fushën e stadiumit të Napolit. Napoli është kualifikuar në Ligën e Kampionëve për herë të parë që kur ka luajtur Maradona.
“Për ne argjentinasit, stadiumi Sao Paolo është një inspirim i madh. Gjithmonë është mirë të luash me një ekip që ka histori të madhe, dhe nëse në atë ekip luan edhe Lavezzi, atëherë do të jetë edhe më interesant”, ka thënë Messi.
Çka mendon për Edison Cavanin? – “Atë e njoh mirë. E çmoj, është një futbollist i shkëlqyer. Uruguajanët do të jenë një ndër favoritët në Copa America dhe do të ishte mirë të takohemi në finale”, ka thënë Messi.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.15 // 12:11
(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»