Lajme Shqip Wednesday, 01 June 2011 14:20

Pas triumfit në Wembley ndaj Manchester United, skuadra e Barcelonës ka kaluar Realin e Madridit me trofetë e fituar në të gjitha kompeticionet më të rëndësishme vendore dhe evropiane.
Barcelona ka fituar gjithsej 77 trof,e ndërsa Reali ka fituar 76 dhe nëse Barça arinë të fitojë sivjet edhe Superkupën e Evropës, Superkupën e Spanjës dhe Mondialin e Klubeve, atëherë do shkojë në 80 trofe dhe do të avancojë ndaj armiqve nga Madridi me plot 4 trofe më tepër.
Vetëm në shekullin XXI, Barcelona ka fituar plot 15 trofe: 5 Liga, 1 Copa del Rey, 3 Champions, 1 Mondial i Klubeve, 1 Super-kupë të Evropës dhe 4 Superkupa të Spanjës, ndërsa Reali ka fituar 11 trofe, 4 Liga, 1 Copa del Rey, 1 Champions, 1 Mondial të Klubeve, 1 Superkupë të Evropës dhe 3 Superkupa të Spanjës.

Ndërsa, “Çmenduria” quhet “Katar”. Zyrtarët e shtetit të Katarit nuk kanë të ndalur. Pasi fitoi të drejtën e organizimit të Kupës së Botës në vitin 2022, Katari dëshiron ta ndërtojë edhe kombëtaren. Muaj më parë, Federata e Futbollit të Katarit ofroi 20 milionë euro në vit për trajnerin aktual të Barçës, Pep Guardiola.

Kohë më parë, një organizatë jofitimprurëse nga Katari, Qatar Fondation, nënshkroi kontratë me Barcelonën për vendosjen e emrit në ndërresa dhe ishte kontratë rekorde, me rreth 33 milionë euro, thuajse dyfish më e lartë se sponsorët e skuadrave të tjera.
Kontrata e Guardiolas me Barçën skadon në vitin 2012 dhe pas kësaj kohe nuk dihet rreth vazhdimit. Mund të ketë edhe 1 vit vazhdim apo fare, Pep është i shumëkërkuar nga shumë skuadra, që do të “luftonin” mes vete për të. Interi dhe shumë skuadra angleze si Chelsea, por vështirë se do të mund të ofronin një shifër të tillë.
Sheikh Hamad Bin Khalifa Bin Ahmad Al Thani e sheh Pep si njeriun e duhur për ta ndihmuar Katarin që të ketë ngritje të cilësisë së futbollit në këtë vend dhe nuk është problem kjo pagesë astronomike. Pep aktualisht ka rreth 10 milionë euro pagë.
Guardiola e njeh mirë Katarin, pasi ka luajtur futboll tek skuadra Al Ahly Doha nga viti 2003 deri më 2005, dhe ka raporte të shkëlqyera me drejtues të futbollit në Katar, ku ishte edhe ambasador i kampanjës për organizimin e Kupës së Botës për vitin 2022.

Ndërsa, futbollisti i Manchester United, që nga humbja në finale nuk ka ë ndalur me lëvdata për yllin e Barcelonës, argjentinasin, Lionel Messi.
Wayne Roonye i cili shënoj golin e vetëm për Manchesterin në finalen e Wembleyt kundër Barcelonës, ka thënë se ende nuk e ka marrë veten pas humbjes.

Roonye e lavdëroi lojën e Barcelonës dhe Messin. “Por, unë mendoj se vështirë që Messi të ishte në Angli, pasi në Angli luhet lojë fizike e për Messin mendoj se do ishte pak e vështirë. Ata janë ekipi më i mirë që kam parë ndonjëherë, dhe Messi është lojtari më i mirë që kam parë ndonjëherë në jetën time, në palystation duket me i ngadaltë se në fushë, sepse në fushë duket shumë më i shpejtë e lëviz mirë me këmbët”, tha Roonye.

Leo Messi i cili në ora 7 të mëngjesit ka arritur në Buenos Aires, në një mot të ftoftë, u prit nga shumë fansa. Messi do të jetë me kombëtaren e Argjentinës në kupën e Amerikës, që luhet në muajin korrik.

Messi u përgjigj para gazetarëve, duke iu thënë se tash dua të fitoj me kombëtaren, kemi një ekip të mirë dhe do të luajmë para tifozëve tanë në ketë kupë dhe kemi shanse të mira ta marrim këtë trofe.
Messi do të jetë në Argjentinë me familjen deri më 8 Qershor e pas kësaj date i fillon stërvitjet me kombëtaren e Argjentinës.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.15 // 12:11
(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»