Lajme Shqip Tuesday, 05 March 2013 14:05

Prishtinë (plotesuar) -Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), 15 vite më parë bashkoi të gjithë, kudo që ishin, qytetarët shqiptarë, në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni, Preshevë, në Mal të Zi, e diasporë, prandaj sot të gjithë përulemi për sakrificën e qytetarëve shqiptarë për lirinë e Kosovës, ka thënë kryeministri i vendit, Hashim Thaçi në ceremoninë ushtarake të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Fillimisht para pjesëtarëve të FSK-së ka parakaluar presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga.

Ndërsa kryeministri i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se me rreshtimin dhe parakalimin e trupave të FSK-së po fillon shënimi i 15 vjetorit të Epopesë Çlirimtare të Kosovës, sot kur shteti i Kosovës shënoi pesëvjetorin e pavarësisë dhe kur institucionet më të larta shtetërore të Kosovës po nderojnë njërën nga ngjarjet më të ndritura dhe heroike të historisë sonë të re.

Për më tepër ai ka shtuar se sot kur Kosova është njohur nga rreth 100 shtete, Kosova e lirë e sovrane po nderon heroizmin e komandantit legjendar Adem Jashari, sakrificën e familjes Jashari dhe te të gjithë të rënëve dhe dëshmorëve në altarin e lirisë.

Shefi i ekzekutivit të vendit ka thënë se 15 vjet më parë me një çmim të lartë jetësh e përpjekjesh, Kosova po ndërronte rrjedhat e historisë, po hapej fuqizimi i kapitullit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kapitulli drejt fitores dhe lirisë së vendit tonë.

“UÇK-ja u bë zëri autentik i vullnetit të qytetarëve tanë. Prandaj, të gjithë qytetarët e Kosovës, pa dallim, u radhitën nga zëri i historisë. U radhitën me vizionin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Këtë vizion të lirisë, humanizmin dhe demokracisë, e mbështeti edhe bota e përparuar. E mbështetin shtetet e demokracisë perëndimore, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shtete e Bashkimit Evropian, aleanca më e fuqishme ushtarake e botës, NATO. Me luftën e drejtë, vendosmërinë heroike dhe mbështetjen ndërkombëtare, Kosova realizoi ëndrrën më të lartë të saj, lirinë. Në themelet e kësaj ëndrre qëndron mundi dhe djersa e qytetarëve tanë, e mbi të gjitha gjaku dhe sakrifica e dëshmorëve të lirisë”, ka theksuar kryeministri Thaçi.

Ai ka thënë se pesëmbëdhjetë vjet pas Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Kosova ka shënuar të arritura të pamohueshme, ndonëse ende ka mbetur shumë për tu bërë.

Sipas tij, Kosova me sukses ka kaluar periudhën e trancizionit, duke vënë bazat e një shoqërie të lirë dhe demokratike.

Më tej ai ka shtuar se Kosova, duke pasur një të kaluar të rëndë, çmon dhe vlerëson lartë paqen, lirinë, barazinë, dhe jetën e përbashkët brenda por edhe në rajon.

I pari i qeverisë ka thënë se Kosova çdo ditë me shumë po përbush parakushtet për tu bërë pjesë e institucioneve euroatlantike dhe atyre të Bashkimit Evropian.

“Kosova sot funksionon pa mbikëqyrjen ndërkombëtare. Çdo ditë e më shumë po përmbush parakushtet për t’u bërë pjesë e institucioneve euroatlantike, e Bashkimit Evropian, NATO-s dhe Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Dëshmi e përkushtimit tonë institucional për perspektivën tonë euroatlantike, jeni vetë ju, të nderuar pjesëtarë të FSK-së, që me profesionalizmin tuaj, bëni që të jemi krenarë”, ka thënë ai.

Ndërsa komandanti i Forcës Sigurisë së Kosovës, Kadri Kastrati ka thënë se Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare e Kosovës ka hyrë në të gjitha analet e studiuesve dhe strategëve ushtarak.

“Në këtë përvjetor të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Epopeja e shkruar në analet e historianëve, studiuesve dhe të strategëve të artit ushtarak epope që ka personazh familjen emblematike të kombit tonë, familjen e komandantit legjendar, Adem Jashari. Në 15 vjetor të legjendës sonë ne vijmë me avancimin e institucionit tonë, institucion që po tregon disiplinë, profesionalizëm, përkushtim dhe gatishmëri dhe avancim drejt përgjegjësive kombëtare e ndërkombëtare. Duke ndihmuar vendit në çlirimin e tij anëtarësimi në familjen e madhe globale”, ka thënë Kastrati.

Më tej, ai ka shtuar se institucioni i FSK-së është ndërtuar në shtetin e ri, shtetin e Kosovës i cili themelet i ka në sakrificën kombëtare.

Sipas tij, FSK po profesionalizohet dhe modernizohet mbi heroizmin dhe gjakun e familjes Jasharëve dhe mijëra dëshmorëve e martirëve të kombit.

Ceremonia ushtarake e FSK-së është përmbyllur me një program kulturor dhe artistik, ku kanë përformuar këngëtar të estradës sonë.(LajmeShqip.com)

***************************************************

Prishtine – Në Kosovë kane nisur aktivitetet ne kuader te “Epopesë së UÇK-së”, në shenjë kujtimi për rënien e Adem Jasharit, i shpallur komandanti legjendar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Epopeja e UÇK-së” është një organizim gjithëpopullor që zhvillohet nën patronatin e kryeministrit të Kosovës.  Para 15 viteve, Adem Jashari dhe familja e tij ishin rrethuar nga forca të shumta policore serbe.

Si pasojë, komandanti Jashari bashkë me 54 familjarë, përfshi edhe gra e fëmijë, kishin mbetur të vrarë. Qeveria e Kosovës ka publikuar tashmë axhendën e tri ditëve të manifestimit.

Më 5 mars, në kazermën e FSK-së “Adem Jashari” në Prishtinë duke filluar nga ora 14:00 do të mbahet ceremoni ushtarake e FSK-së e shoqeruar me programin kulturor dhe artistik.

Më 6 mars do të bëhen homazhe pranë varrit të komandantit Adem Jashari dhe varrezave të familjes Jashari në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz të Skenderajt, si dhe në të gjitha komplekset memoriale të dëshmorëve të UÇK-së në Kosovë.

Kurse në ora 18:00 në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve, do të mbahet Akademi përkujtimore kushtuar komandantit legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe gjithë dëshmorëve dhe të rënëve për liri.

Ndërkaq në ditën e tretë, më 7 mars, duke filluar nga ora 18:00 në sheshin “Adem Jashari” në Skenderaj do të mbahet manifestimi “Nata e Zjarreve”, ku do të ndizen flakadanë të zjarreve dhe do të përcillen me një program kulturor-artistik.(LajmeShqip.com)