Lajme Shqip Tuesday, 28 July 2015 08:06

Dhjetë të plagosur është bilanci i një aksident të rëndë që ndodhi pasditen e së hënes në Rrugën e Kombit në segmentin Milot-Rrëshen.

Një automjet tip “Ford” me targë AA 776 LD dhe një tjetër tip “Volswagen” me targa gjermane BHY 264, u përplasën në afërsi të një karburanti, dhe si pasojë mbetën të plagosur dhjetë persona që udhëtonin. Menjëherë në vendin e ngjarjes mbërritën forcat e policisë dhe ambulanca, raporton “Shekulli”.

Personat e plagosur u dërguan fillimisht në qendrën spitalore të afërt, por për shkak të gjendjes së rëndë shëndetësore, ata u dërguan në spitalin e Traumës në Tiranë.

Të plagosur mbetën shtetasit, Klevis Hahmetaj 16 vjeç, Lavdije Hahmetaj 43 vjeçe, Elsuida Hahmetaj 20 vjeçe, Kledis Hahmetaj 12 vjeçe, Agron Hahmetaj 40 vjeç, Artjola Hahmetaj 40 vjeçe, Merita Bytyçi 41 vjeçe, Erlis Bytyçi 14 vjeç, Azem Bytyçi 46 vjeç dhe Arbelina Bytyçi.

Të plagosurit me helikopter drejt Tiranës

Dhjetë të plagosurit u transportuan drejt Tiranës me ambulancë, ndërsa dy fëmijët që ishin në mesin e të plagosurve mbërritën me urgjencë me helikopter në spitalin e Traumës në Tiranë. Ata iu nënshtruan një operacioni, pasi kishin marrë plagë të rënda nga përplasja. Në spital mbërriti edhe ministri i Shëndetësisë Ilir Beqja, për të mësuar gjendjen e të plagosurve.