Lajme Shqip Monday, 26 October 2015 13:14

Të paktën 41 persona kanë vdekur dhe më shumë se 400 janë plagosur pas tërmetit 7.7 ballë i gradës Rihter me epiqendër në Afganistan.

Numri i të vdekurve nga tërmeti është aktualisht 20 në Pakistan dhe 21 në Afganistan.

Autoritetet e të dy vendeve kanë bërë të ditur se shumë se 400 vetë u plagosën.

Tërmeti mësohet është ndjerë deri në Katar, që është mbi 2000 km larg. Ky tërmet 7.7 ballë Rihter goditi rajonin verilindor të Afganistanit.