Dëbora mbulon jugun dhe veriun probleme me energjinë elektrike

Wednesday, 16 April 2014 14:14 Kombëtare

Edhe pse ka disa ditë që ka kaluar dita e Verës, në disa qytete të Shqipërisë kanë nisur përsëri të bien reshje dëbore. Në Peshkopi

Kjo është shtëpia më e “famshme” në Shqipëri

Wednesday, 16 April 2014 13:09 Rozë

Kjo është shtëpia më e “famshme” në Shqipëri. Kjo nuk eshte pjesa e brendshme të cilët e njohin fansat por pjesa e jashtme e saj.

PD: Rama po thyen Kodin e Etikës

Wednesday, 16 April 2014 12:43 Kombëtare

Partia Demokratike vazhdoi serinë e denoncimit të zyrtarëve, që sipas saj këta të fundit zotërojnë poste drejtuese në institucionet vendore. Zëdhënësja e PD-së, Laura Vorpsi,

Serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë

Wednesday, 16 April 2014 12:11 Kombëtare

Nuk është ndonjë lajm se çetnikët nga Serbia janë parë nëpër Ukrainë duke iu dhënë mbështetje protestuesve pro-rusë dhe Putinit, mirëpo, tani vjen lajmi se

Aksident tragjik në aksin Levan- Tepelenë, 3 të vdekur 5 të plagosur

Wednesday, 16 April 2014 12:07 Kombëtare

Një aksident tragjik ka ndodhur paraditen e sotme në aksin rrugor Levan-Tepelenë. Mësohet se, tre persona kanë humbur jetën, ndërsa pesë të tjerë janë plagosur,

Rama: Kombëtaren e futbollit na pengon FIFA, por për kombëtaren ekonomike nuk na pengon askush

Wednesday, 16 April 2014 12:05 Kombëtare

(E plotësuar) Kryeministri shqiptar Edi Rama, tha se Kosova dhe Shqipëria duhet të krijojnë Dhomën Kombëtare të Tregtisë. Ai tha vec tjerash se e ka

> Dëbora mbulon jugun dhe veriun probleme me energjinë elektrike
> Kjo është shtëpia më e “famshme” në Shqipëri
> PD: Rama po thyen Kodin e Etikës
> Serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë
> Aksident tragjik në aksin Levan- Tepelenë, 3 të vdekur 5 të plagosur
> Rama: Kombëtaren e futbollit na pengon FIFA, por për kombëtaren ekonomike nuk na pengon askush

Putin frikohet se shqiptarët do të marrin Maqedoninë

Tuesday, 15 April 2014 14:00 Botë&Rajon

Kjo thuhet në librin me titull “Lufta e vogël e cila e tronditi botën: Gjeorgjia, Rusia dhe e ardhmja e Perëndimit”, e diplomatit të ndjerë amerikan Ronald Asmus, njërit nga arkitektët e politikës së zgjerimit të NATO-s drejt shteteve të mëhershme satelite të Rusisë.Pasi shqiptarët e përpinë Kosovën, do të tentojnë të zgjerohen në Maqedoni”, ka thënë Putin...»»

Ivanov dhe Pendarovski në balotazh

Monday, 14 April 2014 15:18 Botë&Rajon

Kandidati për president i VMRO DPMNE-së, Gjorge Ivanov dhe Stevo Pendarovski i Lidhjes Social-Demokrate në opozitë, kalojnë në balotazh për zgjedhjet presidenciale në Maqedoni, më

Maqedonia voton për presidentin

Sunday, 13 April 2014 11:07 Botë&Rajon

Në Maqedoni sot po zhvillohen zgjedhjet presidenciale, të pestat me radhë që nga pavarësia e saj. Të drejtë vote, sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve kanë

Vuçiq vazhdon bisedimet me Kosovën

Saturday, 12 April 2014 19:30 Botë&Rajon

Kryeministri në ikje i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se, në të ardhmen, nuk do të udhëheqë bisedimet e Serbisë me Kosovën. “Nuk do të

Biden bisedoi me Gjukanoviqin për Ballkanin dhe Ukrianën

Wednesday, 9 April 2014 14:45 Botë&Rajon

Zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka biseduar mbrëmë në Uashington me kryeministrin e Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, për situatën në Ballkan dhe

Gaddaf ruante kokat e prera në frigorifer

Monday, 7 April 2014 12:36 Botë&Rajon

Diktator në kuptimin e plotë të fjalës ka qenë MuammarGaddafi. Kështu e sjell figurën e MuammarGaddafi dokumentari më i ri i realizuar nga britaniku ChristopherOlgiati’s i titulluar “Qeni i çmendur”. Brenda botës sekrete të Gaddaf”.»»

> Putin frikohet se shqiptarët do të marrin Maqedoninë
> Ivanov dhe Pendarovski në balotazh
> Maqedonia voton për presidentin
> Vuçiq vazhdon bisedimet me Kosovën
> Biden bisedoi me Gjukanoviqin për Ballkanin dhe Ukrianën
> Gaddaf ruante kokat e prera në frigorifer

Koleksioni ende i panjohur i Kafkës, del në dritë

Sunday, 6 April 2014 17:37 Kultura

Koleksioni ende i panjohur i shkrimeve të Franc Kafkës ishte mbajtur fshehur për katër dekada në një apartament në Tel Aviv.»»

“Po i bëjnë gjuhës atë që nuk ia bëri dot Beogradi”

Sunday, 19 January 2014 12:18 Kultura

Prof. Rami Memushaj, shpjegon në intervistën për gazetën “Shekulli” debatet e lindura nga puna e Këshillit Ndërakademik për Gjuhën, sfondin politik të tyre si dhe

Foto e rrallë, Ismail Qemali bashkë me familjen

Saturday, 14 December 2013 20:17 Kultura

Të gjithë e njohim Ismail Qemalin si krijuesin e shtetit shqiptarë, i cili me 1912 e shpalli Pavarësinë e Shqipërisë në Vlorë. Mirëpo pak kush

Kadare poezi për Leninin: I rrallë është emri i tij, si gur i çmuar

Monday, 9 December 2013 18:14 Kultura

Prill 1970. Në Shqipërinë e diktaturës kujtohet me madhështi 100-vjetori i Lindjes së Vladimir Iliç Leninit. Revista “Nëndori” (siç quhej deri në vitin 1972, kur

Vace Zela: Jam mirë, nuk e di kush e njoftoi vdekjen

Tuesday, 3 December 2013 00:28 Kultura

“Nuk kam vdekur. Jam mirë”. Këto janë fjalët e këngëtares së madhe Vace Zela rreth një lajmi të përhapur në rrjete sociale pas informacionit të transmetuar në

Esat Pash Toptani me ushtarakët serb

Tuesday, 26 November 2013 17:27 Kombëtare

Gjatë Luftës së Parë Botërore Shqipërinë dhe shqiptarët i gjeti të hutuar nga luftrat e brendëshme politike, por edhe humbja e disa territoreve shqiptare gjatë

> Koleksioni ende i panjohur i Kafkës, del në dritë
> “Po i bëjnë gjuhës atë që nuk ia bëri dot Beogradi”
> Foto e rrallë, Ismail Qemali bashkë me familjen
> Kadare poezi për Leninin: I rrallë është emri i tij, si gur i çmuar
> Vace Zela: Jam mirë, nuk e di kush e njoftoi vdekjen
> Esat Pash Toptani me ushtarakët serb

Më 22 prill, Parlamenti voton për Gjykatën e Veçantë

Tuesday, 15 April 2014 15:02 Kombëtare

Një letërkëmbim ndërmjet institucioneve të Kosovës dhe Bashkimit Evropian, për vazhdimin e mandatit të misionit të EULEX-it dhe krijimin e një Gjykate të posaçme, që do të hetojë të gjeturat e një raporti të Këshillit të Evropës të publikuara në vitin 2010, pritet të përmbyllet të martën me përgjigjen që duhet t’i kthejë letrës ftesë së Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, shefja e politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton. »»

Vrasja e ish-kryekomisarit Lamaj, dëshmon bashkëshortja

Tuesday, 15 April 2014 13:00 Kombëtare

Anila Lamaj ka treguar momentin kur ka marrë vesh së burri i saj ishte qëlluar me armë për vdekje»»

Thaçi: Kosova do të mësojë nga gabimet e së kaluarës

Tuesday, 15 April 2014 12:30 Kombëtare

Në ditën e fundit të vizitës zyrtare në Japoni, Kryeministri Hashim Thaçi mbajti një ligjëratë në Universitetin Kinki, ku është nderuar me titullin e Doktorit të Nderit. “Kur shikojmë përpara se çfarë duam të arrijmë, ne e dimë se e gjitha mbështetet në themelet e edukimit dhe mësimit”, tha kryeministri i Kosovës.»»

Zbulohet dokumenti për bashkëpunim ushtarak Shqipëri-Kosovë

Tuesday, 15 April 2014 11:55 Kombëtare

Një Akademi e përbashkët ushtarake, një port civilo-ushtarak për Kosovën në Shqipëri, si dhe një Task-Forcë për integrimin e koordinuar në NATO. Këto janë tri nga propozimet që ekspertët e Qendrës Kombëtare të Sigurisë dhe të Mbrojtjes kanë artikuluar në dokumentin me titull: Projekt bashkëpunimi në fushën e Mbrojtjes Shqipëri-Kosovë.»»

Miku i qelisë: Kudreti do të lirohej në një ditë me mua, por e mbajtën për një telefon

Tuesday, 15 April 2014 11:50 Kombëtare

Kastriot Kolndreu, njeriu që ka jetuar 2 vite me Kudret Kumen në burgun e Malandrinos, tregon jetën me mikun e tij. Fitoi lirinë pak ditë para se shoku i tij të kryente krimin. Kush ishte gardiani që vrau Kume»»

Hidhet nga kati i 5-të pasi del nga burgu

Monday, 14 April 2014 16:20 Kombëtare

Një 34-vjeçar i ka dhënë fund jetës, katër ditë pasi kishte dalë nga burgu, pasi kishte përfituar nga amnistia. Viktima është Olsi Iljazi, i cili

> Më 22 prill, Parlamenti voton për Gjykatën e Veçantë
> Vrasja e ish-kryekomisarit Lamaj, dëshmon bashkëshortja
> Thaçi: Kosova do të mësojë nga gabimet e së kaluarës
> Zbulohet dokumenti për bashkëpunim ushtarak Shqipëri-Kosovë
> Miku i qelisë: Kudreti do të lirohej në një ditë me mua, por e mbajtën për një telefon
> Hidhet nga kati i 5-të pasi del nga burgu
 

Real-Barça, përballja e frikës

16.04.2014 (13:02)

Real Madrid dhe Barcelona do të përballen sot në mbrëmje në një finale të shenjuar nga frika.  Frika e Barcelonës: të mbyllë sezonin pa asnjë trofe dhe të humbasë një tjetër finale ndaj rivalëve të përjetshëm. Frika e Realit: një

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 16.04.14 // 01:04
(Futboll)

Vazhdojnë problemet për mesfushorin e Kombëtares së Shqipërisë Migjen Bashën. 27-vjeçari ishte edhe dy herë më parë i lënduar këtë stinor por fati i njëjtë»»

(Futboll)

Kapiteni i Barcelonës, Carles Puyol, thotë se lojtarët Blaugranë janë në mbështetje të trajnerit Tata Martino, i cili por kritikohet pas rezultateve të dobëta të»»

(Boks)

Nuri Seferi shënoi fitoren e 35-të në peshën cruiser në ringun profesionist, kur në Berlin pas tetë rundeve mposhti brazilianin Gysmyr Perdomo me vendim unanim»»

(Futboll)

Skuadra kampione në fuqi e Ligës së Kampionëve, Bayern Munich do të ketë punë të vështirë në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, pasi do të»»

(Futboll)

Kombëtarja shqiptare humbet terren në renditjen e FIFA-s për muajin prill, duke zbritur plot 16 pozicione për t’u klasifikuar tashmë në vendin e 70-të. Për»»

(Futboll)

Zinedin Zidane do të jetë trajneri i ri i Realit. Sigurisht, nuk bëhet fjalë për një periudhë të afërt, por për në vitin 2016 kur»»

(Futboll)

Klubet e shumta evropiane, veçmas ato italiane dhe angleze, kanë shprehur interesim për reprezentuesin shqiptar të Zvicrës, i cili sipas mediave të huaja, në fund»»

(Futboll)

Barcelona hidhet në kundërsulm pas vendimit të FIFA-s për të pezullar për një vit merkaton në hyrje të klubit katalanas. Zv/presidenti i kampionëve në fuqi»»

(Futboll)

Pep Guardiola e quajti Manchester United si një nga skuadrat më të mira në botë, pasi pa Bayernin e tij të derdhte djersë përballë kampionëve»»

(Futboll)

Marco Reus paralajmëron RealMadridin. Sipas 24-vjeçarit Borussia Dortmund është gati për takimin e parë çerekfinal që do të luhet midis tyre të mërkurën në “Santiago»»

(Futboll)

Humbja në shtëpi me Liverpoolin dhe Manchester Cityn mund ti kushtojë largimin teknikut David Moyes. Duket se tashmë drejtuesit e Manchester Unitedit janë lodhur me»»

(Futboll)

Sot u hodh shorti për fazën eliminatore të Kampionatit Europian 2016, që do të zhvillohet në Francë, ku kombëtarja jonë do të luajë përballë Portugalisë»»

(Futboll)

Abedin Januzaj ka përjashtuar opsionin që Adnan Januzaj të jetë prezent në fushë në ndeshjen që përfaqësuesja e Kosovës e zhvillon ndaj Haitit me 5»»

(Futboll)

Roy Hodgson, ende shpreson se ai do të mund ta angazhojë për Tre Luanët anësorin e Manchester United, Adnan Januzajn, por jo në një të»»

(Futboll)

Pavaresisht rinovimit të kontratës dhe fitimit të “Topit të Artë”, Cristiano Ronaldovazhdon të jetë një prej personazheve më të ndjekura për merkaton e ardhshme në»»

(Futboll)

Në vigjilje të sfidës mes Napolit dhe Lacios për Kupën e Italisë, duket se mes dy ekipeve mund të ketë një marrëveshje. Bëhet fjalë për»»

(Basketboll)

Sot u hodh shorti për fazën eliminatore të Kampionatit Europian 2016, që do të zhvillohet në Francë, ku kombëtarja jonë do të luajë përballë Portugalisë»»

(Basketboll)

Futbollistët kosovarë që luajnë në Europë, vazhdojnë t’I përgjigjen me “po” Përfaqësueses së Kosovës. Pas lejes nga FIFA për të luajturndeshje miqësore, Kosova po mirëpret»»

(Basketboll)

Udhëheqës të FIFA-s, pas takimit me përfaqësues të Federatës së Futbollit të Kosovës dhe me ata të Federatës së Futbollit të Serbisë kanë marrë vendimin»»

(Basketboll)

Një ngjarje e habitshme ka ndodhur në Greqi në ndeshjen e basketbollit mes skuadrës serbe “Crvena Zvezdas” dhe skuadrës OAKA nga Athina. Edhe pse grekët»»

(Basketboll)

Klubi i basketbollit “SigalPrishtina” kishte udhëtuar drejt Kumanovës për të zhvilluar ndeshjen e parë ndërkombëtare në basketboll pa përkrahjen e tifo-grupit “Plisat”. Por, në mungesë»»

(Basketboll)

Kombëtarja e Shqipërisë do të luajë sonte në orën 21:00 ndaj Islandës, me synim për t’i marrë tri pikë, për të mbetur në vendin e»»

(Basketboll)

Në ndeshjen kundër Islandës tekniku Xhani de Biazi pritet të rikthehet në skemën 4-4-2. Ai pritet të heqë dorë nga skema 4-2-3-1 duke iu rikthyer»»

(Basketboll)

    Babai i Adnan Januzajt, Abedin Januzaj, kishte deklaruar më 15 maj të këtij viti se djali i tij nuk do t’i bashkohej kombëtarës»»

(Boks)

Boksieri ukrainas, Vladimir Klitschko, mbrëmë vonë e ka mbrojtur titullin e kampionit botëror në kategorinë e rëndë, në tri federata ndërkombëtare, pasi e mundi boksierin»»

(Boks)

Nuk është rastësi që Floid Meiuedher ka marrë nofkën “Money” (para). Sportisti më i paguar në botë, aktualisht po fiton para jo vetëm me kontrata»»

(Boks)

Floid Meiuedher dhe Vladimir Kliçko kanë regjistruar dje fitoret e radhës në ndeshjet për mbrojtjen e titujve kampion, duke konfirmuar se janë të padiskutueshëm në»»

(Boks)

Vladimir Kliçko, superkampioni i peshave të rënda të boksit, po bëhet gati të hyjë në histori si protagonisti i ndeshjes me shpërblimin më të madh»»

(Boks)

Robin Krasniqi nuk ka qenë i suksesshëm në tentativën e tij për të marrë titullin botëror WBO për peshat deri në 79 kilogram,  pasi është»»

(Boks)

Robin Krasniqi ka vendosur të tallet me rivalin e tij të radhës, kampionin e botës, Natan Kleverli, duke i bërë dhuratë atij një fund. Boksieri»»

(Boks)

Devid Hej ka vendosur të kthehet në mënyrë aktive në ringun profesionist të boksit, duke provuar të sigurojë përsëri një tjetër shans për fitoren e»»

(Boks)

Moda e momentit në të gjithë botën, kërcimi “Harlem Shake”, ka pushtuar edhe skuadrën e Majemi Hit që ka dhuruar sot versionin e vet për»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(Tenis)

Rafael Nadal dhe Serena Uilliams janë konfirmuar si dy tenistët më të fortë të momentit, pasi kanë siguruar suksesin e radhës në një turne Masters»»

(Tenis)

Rafael Nadal vazhdon kthimin e tij të suksesshëm pasi ka lënë pas dëmtimin, duke arritur të mundë Stanislas Vavrinka me rezultatin 6-2 dhe 6-4 në»»

(Tenis)

Serena Uilliams ka ruajtur hegjemoninë e saj në kreun e renditjes botërore të tenisit për femra, pasi ka fituar në turneun e Madridit për të»»

(Tenis)

Rafael Nadal, ashtu si i gjithë opinioni sportiv, ka mbetur plotësisht i zhgënjyer nga vendimi i dhënë nga gjykata spanjolle rreth provave në operacionin “Puerto”,»»

(F1)

Pas 10 javësh në koma artificiale, më në fund Michael Schumacher ka filluar të marrë frymë vetë, pra jo më me ndihmën e aparaturave.  Ky»»

(F1)

Michael Schumacher nuk është aspak në gjendje të mirë shëndetësore. Lajmi është konfirmuar sot në mëngjes nga mediat gjermane.  Lajmet e fundit nga spitali i»»

(F1)

Aty ku nuk ka arritur ende Ferrari, mendon të shkojë Mercedes. Skuadra gjermane në fakt publikoi në profilin e saj zyrtar në Twitter foton e»»

(F1)

Mercedes ka lëshuar një sinjal të fortë ndaj rivalëve të saj duke dominuar provat zyrtare të Çmimit të Madh të Silverston në Formula 1. Luis»»

(F1)

Piloti i Red Bull, Mark Ueber, ka vendosur t’i japë lamtumirën botës së Formula 1 në fund të sezonit, lajm të cilin e ka konfirmuar»»

(F1)

Piloti i Red Bull, Mark Ueber, mendon se konsumi i gomave po shkatërron plotësisht argëtimin e pilotëve në garat e Formula 1. Ai është i»»

(F1)

Vendimi i gjykatës ndërkombëtare të FIA-s të enjten mund të shtyjë skuadrën e Mercedes të largohet nga Formula 1. Çështja e famshme do të zhvillohet»»

(F1)

Sebastian Vetel i ka dhënë fund të gjitha pasigurive rreth të ardhmes së tij, duke vendosur të shtyjë një tjetër vit kontratën e tij me»»

Majemi infektohet nga virusi “Harlem Shake”

Kjo është shtëpia më e “famshme” në Shqipëri. Kjo nuk eshte pjesa e brendshme të cilët e njohin fansat por...»»
 
Aida Yespica provokuese në Instagram. Prezantuesja nga Venezuela ka postuar disa foto nga pushimet e saj në Bora Bora, ku ka...»»
 
Edhe pse ka disa ditë që ka kaluar dita e Verës, në disa qytete të Shqipërisë kanë nisur përsëri të...»»
 
Partia Demokratike vazhdoi serinë e denoncimit të zyrtarëve, që sipas saj këta të fundit zotërojnë poste drejtuese në institucionet vendore. Zëdhënësja...»»
 
Sistemi bankar shqiptar nuk mund ta shmangë mbylljen e bilanceve për vitin 2013 pa humbje, kjo pas rreth 15 vjetësh...»»
 
Prishtinë-  Kosova e Shqipërisë, tashmë janë dakorduar të organizojnë mbledhje të përbashkëta të të dy qeverive. Takimi i parë pritet...»»
 
Koleksioni ende i panjohur i shkrimeve të Franc Kafkës ishte mbajtur fshehur për katër dekada në një apartament në Tel Aviv.»»
 
Prof. Rami Memushaj, shpjegon në intervistën për gazetën “Shekulli” debatet e lindura nga puna e Këshillit Ndërakademik për Gjuhën, sfondin...»»